Inwestycja w dług

opublikowano: 29-04-2015, 00:00

Inwestorzy, którzy nie chcą się narażać na duże ryzyko, mogą poszukać zysków z obligacji

Chociaż na największe zyski można liczyć na rynku akcji, to nie każdy jest gotów ponieść ryzyko związane z inwestycją w takie aktywa. Tu jednak opcji jest sporo. Obligacje skarbowe są najbezpieczniejsze, ale teoretycznie najmniej można na nich zarobić. Na większy zysk można liczyć w przypadku długów korporacyjnych, ale ryzyko jest większe. Fundusze inwestycyjne nie ograniczają się do jednego typu aktywów, niektóre w portfelu mają zarówno dłużne papiery skarbowe, jak i nieskarbowe.

Obligacje korporacyjne moga byc dobra alternatywa dla funduszy obligacji skarbowych, ale jesli juz decydowac sie na te pierwsze, to raczej wybierac inwestujace w zagraniczne długi firm. Obligacje korporacyjne nie maja jednak alternatywy w tej samej grupie ryzyka — pozostaje juz tylko znacznie bardziej ryzykowny rynek akcji — mówi Grzegorz Zatryb, główny strateg Skarbiec TFI.
Zobacz więcej

Obligacje korporacyjne moga byc dobra alternatywa dla funduszy obligacji skarbowych, ale jesli juz decydowac sie na te pierwsze, to raczej wybierac inwestujace w zagraniczne długi firm. Obligacje korporacyjne nie maja jednak alternatywy w tej samej grupie ryzyka — pozostaje juz tylko znacznie bardziej ryzykowny rynek akcji — mówi Grzegorz Zatryb, główny strateg Skarbiec TFI. ARC

Firmowe długi można kupować w Polsce i za granicą, jednak na Zachodzie ten rynek jest lepiej rozwinięty.WYBÓR: Obligacje korporacyjne mogą być dobrą alternatywą dla funduszy obligacji skarbowych, ale jeśli już decydować się na te pierwsze, to raczej wybierać inwestujące w zagraniczne długi firm. Obligacje korporacyjne nie mają jednak alternatywy w tej samej grupie ryzyka — pozostaje już tylko znacznie bardziej ryzykowny rynek akcji — mówi Grzegorz Zatryb, główny strateg Skarbiec TFI.

Polskie ograniczenia

Grzegorz Zatryb, główny strateg Skarbiec TFI, wyjaśnia, że polski rynek obligacji korporacyjnych jest młody i słabo rozwinięty. Dodatkowo brakuje regulacji prawnych z zakresu zabezpieczenia obligacji.

— Te aspekty powodują, że inwestycje w fundusze polskich obligacji korporacyjnych nie są tak atrakcyjne jak tych, które skupują zagraniczne papiery dłużne firm. W Polsce w przypadku upadłości emitenta dług z obligacji wpisuje się do masy upadłościowej, przez co inwestor ma nikłe szanse na odzyskanie pieniędzy.

W przypadku zagranicznych obligacji korporacyjnych odsetek upadłości emitentów to około 2 proc., z czego szybko odzyskuje się 50 proc. należności. Nawet jeśli fundusz skupuje bardziej ryzykowne obligacje, tzw. high yield, to dzięki dużej liczbie obligacji korporacyjnych na rynku długów fundusze mogą lepiej dywersyfikować ryzyko, które nadal pozostaje bardzo małe, a zysk może wynieść nawet ponad 6 proc. w skali miesiąca. Dla porównania amerykańskie obligacje skarbowe zarabiają poniżej 2 proc. — ocenia Grzegorz Zatryb.

Maciej Tarnawski, dyrektor departamentu rynków kredytowych w BZ WBK, uważa, że nie należy porównywać funduszy wyłącznie z punktu widzeniatego, czy inwestują w papiery korporacyjne czy skarbowe.

— Wszystko zależy od aktywów, jakie mają w portfelu. Fundusze z tej samej grupy mogą mieć zupełnie inną strategię i z tego punktu widzenia nie ma gorszych czy lepszych obligacji. Teoretycznie większa płynność powinna dotyczyć obligacji zagranicznych, ponieważ zachodnie rynki długu korporacyjnego są znacznie lepiej rozwinięte. W praktyce jednak bywa różnie — mówi Maciej Tarnawski.

Wyniki oparte o stopy

Od początku roku tylko trzy polskie fundusze dłużne korporacyjne zyskały 2 proc. W perspektywie 12 miesięcy najlepiej radził sobie subGO Obligacje 1, uzyskując stopę zwrotu 8,1 proc. Za nim znalazł się KB Gamma, który w rok zyskał 5,2 proc. Najlepsze światowe fundusze dłużne korporacyjne radziły sobie nieco lepiej od początku 2015 r., uzyskując wyniki w okolicach 3 proc. Przez 12 miesięcy najlepszy z nich, PKO Obligacji Korporacyjnych, zyskał jednak 4,4 proc.

— Problem z funduszami polskich obligacji jest taki, że ich stabilność jest pozorna, co pokazują przykłady ostatnich lat. Fundusze te miały tendencję do nagłych dużych strat, kiedy TFI musiały księgować bankructwa niektórych polskich firm. W efekcie w jeden dzień traciły zyski wypracowane przez kilka miesięcy — mówi Grzegorz Zatryb.

Jego zdaniem, fundusze obligacji korporacyjnych mogą być dobrą alternatywą dla funduszy obligacji skarbowych, ale jeśli już decydować się na te pierwsze, to raczej wybierając inwestujące w zagraniczne długi firm. Obligacje korporacyjne nie mają jednak alternatywy w tej samej grupie ryzyka — pozostaje już tylko znacznie bardziej ryzykowny rynek akcji.

Wśród najlepiej zarabiających funduszy inwestujących w polskie papiery skarbowe od początku 2015 r. stopa zwrotu waha się w granicach 0,7-1 proc. Wyjątkiem jest KBC Delta, który zyskał w tym czasie 3,1 proc. Zanotował w tej grupie również najlepszy wynik przez 12 miesięcy — 12,9 proc. Poza nim dobrze radziły sobie też inne — w pierwszej dziesiątce roczna stopa zwrotu wynosiła od 6,1 do 7,9 proc.

Także 36-miesięczny wyniki funduszy dłużnych polskich skarbowych były porównywalneze stopami zwrotu z obligacji korporacyjnych polskich i zagranicznych. Wśród tych ostatnich jednak tylko trzy fundusze działają tak długo na rynku. Trzeba jednak pamiętać, że wyniki obligacji zależą też od wysokości stóp procentowych i wskaźnika inflacji.

Krzysztof Michrowski z Niezależnego Domu Maklerskiego, zauważa, że deflacja i w konsekwencji obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) sprzyjały funduszom obligacji.

— Chociaż trudno przewidzieć, jakie kroki podejmie RPP w najbliższej przyszłości, zdaniem wielu ekonomistów nie ma miejsca na kolejne obniżki i tak już rekordowo niskich stóp procentowych. Dlatego bardzo prawdopodobne, że w najbliższej przyszłości, ale raczej dopiero w 2016 r., stopy zostaną podniesione, co negatywnie wpłynie na cenę obligacji. Aby zabezpieczyć się przed tym ryzykiem, warto inwestować w fundusze lokujące aktywa w obligacje zmiennokuponowe, charakteryzujące się zmiennym oprocentowaniem. Takie papiery dłużne nie są tak wrażliwe na zmianę stóp procentowych — ocenia Krzysztof Michrowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze / Inwestycja w dług