Irlandia tanio pożyczyła na 100 lat

opublikowano: 31-03-2016, 18:25

Uczestnicy rynku byli zdziwieni, kiedy okazało się, że Irlandia zdołała uplasować 100 mln EUR długu z terminem wykupu za 100 lat z rentownością tylko 2,35 proc., pisze Reuters.

Agencja zwraca uwagę, że taki wynik prywatnej emisji pokazuje zarówno jak Irlandii udało się poprawić swój wizerunek, jak i to, jakie skutki powoduje obecna polityka monetarna Europejskiego Banku Centralnego. 

Bloomberg

Reuters przypomina, że Belgia w ubiegłym roku pozyskała 50 mln EUR z emisji obligacji 100-letnich z rentownością 2,5 proc.   

Bankierzy są zdumieni, że Irlandia była w stanie uzyskać znacznie lepsze warunki pomimo iż pożyczała dwukrotnie więcej.

- Ma podobne parametry jak obligacje 30-letnie Włoch, co jest niezwykłe. Nie jestem pewny, jak to rozumieć, poza tym, że widać popyt ma długi termin – powiedział Reutersowi jeden z nich.

Agencja przypomina, że w 2011 roku rentowność obligacji 10-letnich Irlandii wynosiła 15 proc. z powodu kryzysu finansów tego kraju. Irlandia wróciła na rynek długu 2013 roku w styczniu 2013 roku pozyskując 2,25 mld USD z emisji obligacji 4,75-letnich z rentownością 5,5 proc.  

Ilościowe luzowanie polityki pieniężnej EBC spowodowało, że inwestorzy poszukują rentowności na tzw. długim końcu krzywej rentowności.

- Ujemna stopa EBC prawdopodobnie utrzyma się przez kilka lat, a EBC właśnie zwiększył skalę zakupów obligacji – przypomina Seamus Mac Gorain z JPMorgan Asset Management. - To zwiększa popyt na obligacje o dłuższym terminie, co dodatkowo wzmacniają inwestorzy potrzebujący zabezpieczenia dla długoterminowych zobowiązań – dodał.

To samo zjawisko sprzyjało niedawnym emisjom obligacji 30-letnich m.in. Hiszpanii, Belgii, Austrii i Włoch. W przypadku tych ostatnich rentowność wyemitowanych papierów wartości 9 mld EUR wynosiła 2,7 proc. W środę rentowność obligacji 30-letnich USA wynosiła 2,66 proc.

W przypadku obligacji Irlandii o terminie wykupu w kwietniu 2116 roku nieoficjalnie mówi się, że całą emisję wzięła jedna spółka ubezpieczeniowa.

- Nie spodziewam się, że zobaczymy w związku z tym wiele emisji 100-letnich obligacji w najbliższych miesiącach choć możemy zobaczyć stopniowe wydłużenie terminów zapadalności - skomentował Jonathan Crowther z AXA IM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane