Irlandia: wybór Obamy może zaszkodzić inwestycjom z USA

PAP
opublikowano: 09-11-2008, 17:16

Irlandzka gospodarka ucierpi, jeśli prezydent USA Barack Obama za pomocą bodźców finansowych będzie zachęcał amerykańskie korporacje do tworzenia miejsc pracy w USA i karał je za ich tworzenie za granicą - napisał irlandzki tygodnik "Sunday Independent".

Realizacja wyborczych zapowiedzi Obamy będzie oznaczać, że Irlandia przyciągnie mniej bezpośrednich inwestycji zagranicznych (polski skrót BIZ) z USA.

W minionych latach międzynarodowe firmy amerykańskie chętnie inwestowały w Irlandii, m.in. z powodu rządowych subwencji i niskiej stawki podatku korporacyjnego. Według Centralnego Biura Statystycznego poziom BIZ w Irlandii za 2007 r. wyniósł 130 mld euro.

W proporcji do miejsc pracy, produkcji i eksportu zagraniczne inwestycje odgrywają w Irlandii większą rolę niż w innych krajach OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju).

"Irlandia nie tylko musiałaby pogodzić się z dużym wyhamowaniem napływu BIZ z USA, ale znaczna ich część, która już tu trafiła, stałaby się mniej pewna" - napisał dziennik.

W trakcie kampanii wyborczej Barack Obama obiecał ulgi podatkowe dla firm od miejsc pracy tworzonych w USA. Zapowiedział także wykorzystanie systemu podatkowego dla wyeliminowania korzyści, które czynią kraje takie jak Irlandia atrakcyjnymi dla zagranicznych inwestorów.

Ta sama gazeta omawia wyniki poufnego sondażu wśród dyrektorów 97 dużych zagranicznych korporacji z USA i Europy przy współudziale rządowej agencji ds. inwestycji zagranicznych IDA Ireland (Industrial Development Agency), dopiero teraz przedstawionego w okrojonej formie na podstawie ustawy o wolności informacji (Freedom of Information Act) posłowi opozycyjnej partii.

Z sondażu wynika, że blisko połowa ankietowanych zastanawiając się, gdzie obecnie ulokowałaby swoją działalność, stwierdziła, iż nie byłaby to Irlandia, z czego 61 proc. wskazało na Europę Środkową i Wschodnią, a dalsze 23 proc. na Indie.

Powodem rozczarowania części inwestorów są wysokie koszty operacyjne (płace i usługi komunalne) oraz infrastruktura (transport, telefonia itp.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane