Issing: idea nieodwracalności euro była iluzją

opublikowano: 01-07-2015, 19:51

Zaufanie między państwami strefy euro zmalało tak mocno, że idea nieodwracalności przyjęcia wspólnej waluty jest obecnie martwa, powiedział Otmar Issing, pierwszy główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego.

Otmar Issing
Zobacz więcej

Otmar Issing Bloomberg

- Wzajemne zaufanie z pewnością jest już nieobecne i niezwykle trudno będzie je odbudować – powiedział Issing. - Ideą, można dziś powiedzieć iluzją, było i jest, że przystąpienie do strefy euro jest nieodwracalne – dodał.

Jego zdaniem, gdyby doszło do wyjścia Grecji ze strefy euro takie wydarzenie mogłoby nawet wzmocnić determinację pozostałych członków unii walutowej. 

- Jestem całkiem pewny, że gdyby rządy i ludzie z innych państw zobaczyli bałagan, chaos, który pojawiłby się w Grecji na pewien czas, podjęliby największy wysiłek aby uniknąć powtórzenia się tej sytuacji – powiedział Issing.

Uważa on, że gdyby Grecja pozostała w strefie euro nie wypełniając swoich zobowiązań wynikających z zadłużenia, spójność unii walutowej zostałaby mocno nadwyrężona. Wskazał, że potencjalny beneficjentem takiej sytuacji byłyby ugrupowania polityczne jak antyoszczędnościowy Podemos w Hiszpanii.

- Jeśli Grekom uszłoby na sucho niedotrzymanie wszystkich obietnic i zobowiązań, to myślę, że rozlałoby się to na inne państwa – powiedział Issing. - Podemos powiedziałby wówczas swoim wyborcom: trudności nie są niezbędne. Wówczas znaleźlibyśmy się w unii walutowej bardzo odmiennej od tej, jaką zamierzaliśmy stworzyć. To byłby koniec strefy fiskalnej rzetelności – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Issing: idea nieodwracalności euro była iluzją