Jacy przywódcy są nad Bałtykiem

DCZ
10-08-2007, 00:00

Szefowie na Litwie, Łotwie i w Estonii uważają, że motywują głównie pieniądze. Ale tylko dla co czwartego niskie płace podwładnych to problem.

Szefowie na Litwie, Łotwie i w Estonii uważają, że motywują głównie pieniądze. Ale tylko dla co czwartego niskie płace podwładnych to problem.

Międzynarodowa firma Fastleader.com przeprowadziła badanie przywództwa, w którym wzięło udział 739 menedżerów z trzech krajów nadbałtyckich.

— Chcieliśmy się dowiedzieć, jak liderzy motywują samych siebie, jak radzą sobie z organizacją czasu, co robią, by ich pracownicy byli bardziej wydajni. W ten sposób chcemy odkryć najlepsze praktyki zarządzania — mówi Endrik Randoja z Fastleader.com.

Okazało się, że estońskich i litewskich menedżerów najbardziej motywuje ważna i interesująca praca. Łotewscy szefowie częściej wskazywali na pieniądze i związany z nimi styl życia. Litwini są także nastawieni na osiąganie rezultatów i lubią ulepszać swoją pracę. Estończycy podkreślają wagę szansy na szybki rozwój i spełnienie w firmie. Dla wszystkich liczy się także praca z interesującymi ludźmi i uznanie.

Jak motywują

Choć szefowie z państw nadbałtyckich uznają płacę za główny czynnik motywujący, to tylko co czwarty z nich zauważa, że to przede wszystkim niskie wynagrodzenie powoduje brak satysfakcji z pracy. W każdym z trzech krajów inaczej widzą źródła problemów.

Estońscy menedżerowie upatrują ich w skupieniu się pracowników na innych sprawach niż praca i w złej komunikacji w firmie. Litwini uważają, że problemy wynikają z niedopasowania ludzi do rodzaju pracy i z braku umiejętności. Łotysze są bardziej samokrytyczni i stwierdzają, że menedżerowie powinni bardziej wspierać podwładnych i ukierunkowywać ich pracę.

Zwiększać efektywność

Szefowie z Łotwy, Litwy i Estonii zgodnie za to wierzą, że mogą pomóc pracownikom, dając im swobodę decyzji i zachęcając do brania odpowiedzialności za działania. Estońscy menedżerowie więcej jednak inwestują w przyjazne otoczenie pracy, a łotewscy preferują dawanie interesujących, będących wyzwaniem, zadań.

Rzadko zaś szefowie wskazywali na rolę pozytywnej informacji zwrotnej. 73 proc. menedżerów na Litwie i w Estonii oraz 53 proc. na Łotwie pracuje nad celami pracowników wspólnie z nimi. Estońscy szefowie skupiają się też na rekreacji pracowników i zwiększeniu ich energii. Ważna jest dla nich także równowaga między pracą a życiem prywatnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Jacy przywódcy są nad Bałtykiem