Jak Mazowsze może podnieść swoją konkurencyjność dzięki RPO WM?

Mazowsze to najlepiej rozwinięty region w Polsce. Nie ulega wątpliwości, że do postępu Mazowsza przyczyniły się także fundusze unijne, wspierające m.in. przedsiębiorców pragnących wdrożyć ciekawe, innowacyjne rozwiązania, nawiązać kontakty zagraniczne, zrealizować pomysły, dzięki którym zyska całe województwo. Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 daje kolejną szansę na krok do przodu. Także dla ciebie, jeśli masz do zaoferowania dobry projekt. 

Konkurencyjność regionu – wielkie znaczenie drobnych inicjatyw 

Podniesienie konkurencyjności i innowacyjności Mazowsza jest możliwe dzięki m.in. większemu dopasowaniu działalności jednostek naukowych do potrzeb biznesu, zachęceniu przedsiębiorstw do angażowania się w prace badawczo-rozwojowe i wprowadzania innowacyjnych rozwiązań na rynek. Dlaczego to takie ważne? Nowoczesne, poparte badaniami rozwiązania mają często ogromny potencjał, zwłaszcza jeśli w ich opracowanie zaangażujemy naukowców. Problemem bywa jednak obawa o koszty i ryzyko związane z próbą wprowadzenia innowacyjnego rozwiązania. Często wydaje się, że małe firmy nie mają szans konkurowania z rynkowymi gigantami. Ten sposób myślenia jest jednak błędem – dziś liczą się świeże pomysły i determinacja w ich realizacji, a zaistnieć na szeroką skalę może nawet drobna inicjatywa – pod warunkiem, że jest dopasowana do potrzeb, dobrze zaplanowana i wyróżniająca się na rynku. Jakie jeszcze korzyści płyną z RPO WM?  Otóż dzięki środkom unijnym Mazowsze jest w stanie przygotować tereny pod inwestycje oraz zaplecze wspierające biznes, aby zapewnić firmom korzystne warunki do rozpoczęcia i rozwoju działalności. Wszystko po to, aby przedsiębiorcy nie musieli szukać siedziby dla swoich firm i w zasięgu ręki mieli potrzebne im zaplecze. Dzięki czemu dokładnie będzie możliwy rozwój konkurencyjności Mazowsza ?

 - stworzeniu optymalnych możliwości rozwoju nowopowstałym i już funkcjonującym mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom (np. w formie wsparcia ze strony inkubatorów przedsiębiorczości i innych instytucji otoczenia biznesu, czy bonów na doradztwo)

- internacjonalizacji MŚP, czyli stworzenie dogodnych warunków do nawiązywania nowych kontaktów oraz handlu zagranicznego (np. udział w w międzynarodowych targach branżowych)

- opracowywaniu innowacji, zwłaszcza we współpracy z naukowcami (np. bony na innowacje)

- zapewnieniu zaplecza badawczo-rozwojowego w firmach, ale też rozwój pracowni i laboratoriów sektora naukowego

- wdrażaniu innowacji w biznesie, np. procesowych, produktowych, organizacyjnych i marketingowych

- przygotowaniu nowych terenów pod nowe inwestycje, a także promocji gospodarczej  

Kto i jak może skorzystać ze środków w ramach RPO WM? 

Program daje wiele możliwości małym i średnim przedsiębiorstwom, które nie muszą już pozostawać w cieniu wielkich firm. Szansę mają też start-upy. RPO WM pomaga na dwa sposoby. Pierwszą formą jest doradztwo związane z obraniem najlepszej drogi rozwoju, czy wprowadzania innowacji na rynek. Drugą formą są dofinansowania konkretnych działań, np. zmian w procesie produkcyjnym. Myśląc o startowaniu o fundusze unijne trzeba pamiętać, że w większości konkursów skierowanych do przedsiębiorców wymagana jest zgodność projektu z obszarami inteligentnej specjalizacji, czyli wysoką jakością życia, bezpieczną żywnością, zaawansowanymi systemami zarządzania i nowoczesnymi usługami dla biznesu. Projekt powinien odpowiadać potrzebom rynku i mieć perspektywy na przyszłość. Wymyślanie pomysłów tylko pod konkurs, bez odniesienia do realnych potrzeb firmy zdecydowanie nie jest dobrym kierunkiem. Jeśli pomysł zakład utworzenie nowych miejsc pracy czy nawiązania współpracy z innymi podmiotami to tylko zwiększy szanse na sukces wniosku. Dlaczego opłaca się ubiegać o to wsparcie? Przykładowo - firma działająca na rynku mniej niż 2 lata może sięgnąć po nawet 50 tysięcy złotych na to, aby naukowcy opracowali specjalnie dla niej nowy produkt, który po wprowadzeniu na rynek może zwiększyć jej zyski. 

Jeżeli masz pomysł na projekt unowocześnienia oferty swojej firmy lub usprawnienia procesów wewnętrznych, masz szansę zostać beneficjentem RPO WM. Weź udział w jednym z projektów i wywalcz szansę zarówno dla siebie, jak i całego regionu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał Partnera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Jak Mazowsze może podnieść swoją konkurencyjność dzięki RPO WM?