Jak wygląda sytuacja matek na polskim rynku pracy

opublikowano: 08-03-2023, 14:45
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Połowa Polaków wskazuje, że kariera jest tak samo ważna, jak rodzina. Równocześnie większość uważa, że kobieta powinna mieć stabilną sytuację zawodową przed zajściem w ciążę.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jak wygląda sytuacja matek na polskim rynku pracy?
  • Czy macierzyństwo ma negatywny wpływ na rozwój zawodowy?
  • Czy kobieta powinna mieć stabilną sytuacją zawodową przed zajściem w ciążę?

Polki coraz chętniej łączą karierę z macierzyństwem, co nie jest wcale takie proste. Praca i wychowanie dzieci jest trudniejsze dla kobiet niż mężczyzn, na co duży wpływ mają stereotypy – matki zajmują się potomstwem, a ojcowie pracują i rozwijają się zawodowo. Jak pokazuje raport CVeasy.pl stworzony we współpracy z agencją Elephate, jedynie co czwarta osoba uważa, że kobiety mogą liczyć na takie samo traktowanie na rynku pracy, co mężczyźni. Na swojej drodze do rozwoju zawodowego matki napotykają wiele trudności – problemem jest przede wszystkim konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem i logistyka. Kobietom brakuje również wsparcia bliskich, państwa, a nawet pracodawców.

Tymczasem matki bierne zawodowo chciałyby wrócić na rynek pracy. Równocześnie co druga ankietowana osoba uważa, że macierzyństwo ma negatywny wpływ na karierę, a 84 proc. badanych uważa, że kobieta powinna mieć stabilną sytuacją zawodową przed zajściem w ciążę - wynika z raportu.

Matki dzięki pracy chcą chcą nie tylko zwiększyć domowy budżet, ale myślą również o samorozwoju i realizacji własnych ambicji. Dla 56 proc. badanych kariera jest równie ważna, co rodzina.

– Niepokojące jest to, że – jak wynika z sondaży – prawie 30 proc. kobiet w Polsce nie ma własnych dochodów. To one właśnie najczęściej są uzależnione od swoich partnerów i padają ofiarami przemocy ekonomicznej. Taka sytuacja dość często jest implikacją tego, iż opiekują się osobami zależnymi – wyjaśnia Ewelina Miśko-Pawłowska, radczyni prawna, pomysłodawczyni projektu Prawo Kobiet oraz prezeska Fundacji Prawo Kobiet.

Warto zwrócić uwagę, że codzienność matek jest bardziej złożona niż powszechnie się uważa - muszą radzić sobie z wieloma wyzwaniami, co przekłada się później na ich pracę. Aktywna zawodowo matka musi być dobrze zorganizowana i radzić sobie pod presją. Prawdopodobnie dlatego 61 proc. badanych uważa, że kobiety z dziećmi są równie dobre w pracy, a 25 proc.postrzega je nawet jako lepsze od tych, które nie posiadają potomstwa.

– Macierzyństwo bardzo często jest motywatorem do działania i rozwoju kariery zawodowej. Nowa sytuacja wymaga od nas ponownego ustalenia priorytetów i bardziej świadomego planowania czasu. Może stanowić bodziec do podjęcia decyzji o przebranżowieniu czy nawet rozpoczęcia własnego biznesu – komentuje wyniki badania Katarzyna Raiter-Łuksza, autorka bloga Mama Manager.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane