January Ciszewski znalazł się na celowniku KNF

opublikowano: 28-03-2023, 07:29
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Nadzorca podejrzewa wykorzystywanie i ujawniania informacji poufnych oraz manipulację w obrocie akcjami kilku spółek, których akcjonariuszem jest znany inwestor.

Przeczytaj i dowiedz się:

  • dlaczego KNF upublicznił informację o wszczęciu postępowania,
  • do czego może doprowadzić postępowanie,
  • jak sprawę komentuje January Ciszewski,
  • co działo się w notowaniach spółek, które znalazły się pod lupą nadzorcy.
Euforia minęła:
Euforia minęła:
W 2020 i 2021 r. inwestorzy pilnie śledzili ruchy Januarego Ciszewskiego, który przejmował spółki na NewConnect i wprowadzał na ich miejsce inne. Po skoku notowań zwykle szybko przychodził jednak głęboki spadek.
materiały prasowe

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nieczęsto informuje o wszczynaniu postępowań administracyjnych, ale 24 marca jednogłośnie podjęła uchwałę o przekazaniu do publicznej wiadomości informacji o wszczęciu postępowania wyjaśniającego dotyczącego podejrzenia popełnienia przestępstw wykorzystywania i ujawniania informacji poufnych oraz manipulacji w obrocie akcjami spółek Ekipa Holding, Impera Capital ASI, Medicofarma Biotech i Medcamp. Co je łączy? Ich akcjonariuszem był lub jest January Ciszewski - bezpośrednio lub pośrednio przez notowany na NewConnect JR Holding.

“Postępowanie, wszczęte 13 marca 2023 r., ma ustalić czy zachodzą podstawy do złożenia przez Komisję do organów ścigania zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia tych przestępstw. Poinformowanie o tym opinii publicznej jest uzasadnione skalą potencjalnych nieprawidłowości oraz liczbą spółek, których mogą one dotyczyć” - podała KNF.

Nadzorca nie zdradza szczegółów postępowania, w tym okresu, który wzbudził podejrzenia.

– Wszczęte postępowanie ma na celu zweryfikowanie działań akcjonariuszy tych spółek, w tym aktywności JR Holding jako podmiotu, który potencjalnie mógł dopuścić się nadużyć. Postępowanie wyjaśniające może się zakończyć złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa (wynika to wprost z ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym) - informuje Jacek Barszczewski, dyrektor departamentu komunikacji społecznej UKNF.

Surowe kary

Złamanie zakazu manipulacji wiąże się z zagrożeniem grzywną do 5 mln zł albo/i karą pozbawienia wolności od 3 do 5 lat. Wejście w porozumienie z inną osobą, mające na celu manipulacje, stanowi przestępstwo zagrożone grzywną do 2 mln zł.

Za złamanie zakazu wykorzystania i ujawnienie informacji poufnej kary są analogiczne.

“Informacja o wszczęciu postępowania przez Komisję ma na celu ochronę interesów uczestników rynku finansowego. Poinformowanie inwestorów o sytuacji dotyczącej obrotu akcjami wymienionych spółek wpływa na zwiększenie ich świadomości przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych” - głosi komunikat KNF.

JR Holding 14 maja ubiegłego roku w komisji złożył wniosek o zatwierdzenie prospektu emisyjnego w związku z ubieganiem się o wprowadzenie akcji spółki do obrotu na rynku głównym GPW.

To nie my

Zarząd JR Holdingu podkreśla, że nie posiada informacji ani podejrzeń co do jakichkolwiek naruszeń regulacji Rozporządzenia MAR w kontekście emitenta i akcji jego spółek portfelowych.

“Zarząd emitenta deklaruje dalszą, pełną współpracę z UKNF i wyraża nadzieję na szybkie przeprowadzenie postępowania przez UKNF oraz zatwierdzenie złożonego prospektu emitenta” - dodano.

Spółki pod lupą

JR Holding to notowana na NewConnect spółka, kontrolowana przez Januarego Ciszewskiego. W jej portfelu inwestycyjnym jest kilkadziesiąt spółek z takich branż, jak gry, technologia, biotechnologia, nieruchomości. Spora część z nich notowana jest na giełdzie. Bieżąca wartość portfela do 317 mln zł, ale w szczytowym momencie hossy na małej giełdzie liczona była w miliardach złotych. January Ciszewski ma także w portfelu liczne inwestycje bezpośrednie.

Ekipa Holding

20 maja 2022 r. spółka zadebiutowała na NewConnect, ale o tym, że wejdzie na giełdę wiadomo było już kilkanaście miesięcy wcześniej, kiedy szczyt popularności miały lody sygnowane marką Ekipa, a produkowane przez Koral. Ekipa zajęła na NewConnect miejsce spółki Beskidzkie Biuro Inwestycyjne (BBI). Jej notowania w nadzwyczajnym tempie zaczęły rosnąć już w październiku 2020 r., kiedy pojawiły się spekulacje o zmianach właścicielskich. Zanim doszło do sformalizowania przejęcia kontroli nad BBI przez JR Holding (4 lutego 2021 r.) kurs wzrósł z około 3 zł do około 13 zł. Później mocno się wahał, a w szczytowym momencie (21 lutego) doszedł do 21,4 zł. Później już nigdy nie zbliżył się do tego poziomu, a kiedy formalizowano odwrotne przejęcie przez Ekipę Holding (wycenioną na potrzeby połączenia na 252,2 mln zł, wycenę BBI ustalono na 26,4 mln zł), kurs wynosił około 7 zł. Obecnie sięga 4 zł. Przy okazji publikacji raportu za 2022 r. podjęto decyzję o zmianie zasad amortyzacji wartości firmy powstałej w wyniku połączenia – w bilansie widnieje 21,5 mln zł wobec wyjściowych 252 mln zł. Kapitalizacja Ekipy to obecnie 165 mln zł, a do JR Holdingu należy 13,4 proc. akcji spółki.

Medcamp

Spółkę, której akcje przez długi czas miały status groszowych, inwestorom odświeżył wybuch pandemii. Kurs w krótkim czasie poszybował wówczas z około 25 groszy do niemal 5 zł, bo na NewConnect na wyścigi kupowano wówczas walory wszystkich firm działających w segmencie ochrony zdrowia. Medcamp nie miał wówczas przychodów, ale należał do niego pakiet 16 proc. akcji innej gorącej spółki – GenXone. Kurs rósł więc w ślad za skokowym wzrostem wartości rynkowej najcenniejszego aktywa. W lipcu 2020 r. za akcje płacono nawet 19,3 zł, co przekładało się na – bagatela – 0,5 mld zł kapitalizacji. Dziś to zaledwie 25 mln zł, przychody ze sprzedaży w 2022 r. wyniosły zero, a strata netto 3,6 mln zł. Do JR Holdingu należy 29,44 proc. akcji.

Medicofarma Biotech

Spółka pojawiła się na NewConnect w 2021 r. zajmując miejsce InBooka. W jego akcjonariacie już wcześniej był January Ciszewski (bezpośrednio), a także m.in. Artur Górski (inwestor obecny w wielu spółkach, w których pojawiał się Ciszewski) oraz Beskidzkie Biuro Inwestycyjne. O podpisaniu listu intencyjnego w sprawie odwrotnego przejęcia InBooka przez Medicofarmę poinformowało 5 listopada 2020 r., ale kurs szedł w górę już wcześniej – od lipca do końca października podwoił się do około 1 zł, a po publikacji komunikatu wystrzelił do nawet 8,5 zł. January Ciszewski zszedł poniżej progu 5 proc. w marcu 2021 r., sprzedając część akcji w transakcjach sesyjnych. Kurs wynosił wówczas około 4 zł. Akcji pozbywał się również Artur Górski.

Impera Capital

To spółka, która obecnie nazywa się Imperio ASI, a jej głównym akcjonariuszem (24,1 proc.) jest January Ciszewski. W akcjonariacie powyżej 5 proc. są także m.in. Artur Górski (jest prezesem Imperio), Artur Jedynak (wiceprezes JR Holdingu) i Sławomir Jarosz (prezes ABS Investment, który JR Holdingowi sprzedał BBI, przejęte później przez Ekipę Holding). Akcje tej spółki szczyt popularności w zakresie kursu i obrotów miały na przełomie 2020 i 2021 r. Kurs doszedł wówczas do poziomu ponad 6 zł (marzec 2021 r.) z niespełna 1 zł (październik 2020 r.). Jako jedna z nielicznych z portfela inwestora notowana jest na głównym rynku GPW. Zajmuje się inwestowaniem w akcje spółek z rynku publicznego (m.in. All In Games, One More Level) i niepublicznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane