Japończycy inwestują w Skarbimierzu 160 mln zł

opublikowano: 19-03-2019, 12:20

Mitsui High-tec zbuduje w Polsce pierwszą w Europię fabrykę rdzeni do silników aut hybrydowych i elektrycznych. Docelowo zatrudni 200 osób.

Ponieważ „w Polsce bije serce elektromobilności”, jak to zgrabnie ujęła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, to nie powinno dziwić, że nad Wisłą inwestują kolejne firmy z tego sektora. Mitsui High-tec (MHT), japoński producent rdzeni silników elektrycznych do pojazdów hybrydowych i elektrycznych, zbuduje w Skarbimierzu pierwszy w Europie zakład. Zainwestuje ponad 160 mln zł, na początek zatrudni 30 osób, a docelowo 200.

Yasunari Mitsui, prezes Mitsui High-tec
Zobacz więcej

Yasunari Mitsui, prezes Mitsui High-tec arch.

– W Japonii jesteśmy liderem wśród dostawców eko-technologii dla branży motoryzacyjnej. Chcielibyśmy osiągnąć tak wysoką pozycję również w Europie. Naszym zdaniem południowo-zachodnia Polska staje się europejskim hubem rozwoju sektora e-mobilności. Dlatego to właśnie stąd, z pomocą  polskich inżynierów i techników, chcemy budować naszą markę na Starym Kontynencie – mówi Yasunari Mitsui, prezes Mitsui High-tec.

Budowa ruszy jeszcze w tym miesiącu, a pierwszy etap inwestycji będzie gotowy już w kolejnym. Fabryka będzie miała powierzchnię 9,500 mkw., ale inwestor planuje jej rozbudowę do 22,500 mkw. Japończycy skorzystają ze zwolnień podatkowych w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

– Wysoko zautomatyzowana fabryka Mitsu High-tec z pewnością należy do grona inwestycji o wysokiej wartości dodanej. Polska powoli staje się ekosystem producentów i poddostawców branży elektromobilności, wyjątkowym na skalę europejską. Naszymi atutami są wykwalifikowani pracownicy, stabilna gospodarka, ale także, komfortowe dla zagranicznych inwestorów, położenie i dostęp do rynków zbytu – zwraca uwagę Krzysztof Senger, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która wspierała inwestora.

Do tej pory Agencja obsłużyła 10 projektów z sektora e-mobilności, dzięki którym może powstać ponad 2,4 tys. miejsc pracy. Większość z nich zrealizują przedsiębiorstwa z dalekiej Azji - Korei Południowej, Chin i właśnie Japonii.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy