Czytasz dzięki

Japonia: bazowa inflacja CPI spadła najmocniej od czterech lat

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 18-09-2020, 07:09

Tzw. inflacja bazowa CPI, dotycząca zmiany cen produktów konsumenckich w Japonii odnotowała w sierpniu najmocniejszy spadek od czterech lat. To kolejna poważne wyzwanie stojące przed władzami monetarnymi, próbującymi od lat bezskutecznie doprowadzić do przyspieszenia inflacji, informuje Reuters.

Bazowa CPI z wyłączeniem podatnych na wahania cen świeżej żywności, ale uwzględniająca produkty naftowe spadła o 0,4 proc. w porównaniu z sierpniem 2019 r., wynika z rządowych danych opublikowanych w piątek. Była to największa ujemna zmiana od listopada 2016 r. Odczyt pokrył się jednak z mediana prognoz ekonomistów. 

Japonia
Zobacz więcej

Japonia fot. Bloomberg

W lipcu odczyt CPI core pokazał brak zmiany.

Całościowy wskaźnik CPI w sierpniu wzrósł o 0,2 proc. w ujęciu rocznym, co oznacza niewielkie wyhamowanie z 0,3 proc. w lipcu.

Eksperci podkreślaj, że główną przyczyną tak słabych odczytów były "sponsorowane" przez państwo zniżki na podróże krajowe, mające na celu wsparcie zrujnowanego sektora turystycznego. Dodatkowo aż 32 proc. spadły ceny noclegów.

Presja na spadek cen konsumpcyjnych prawdopodobnie będzie się utrzymywać, a podstawowy indeks CPI może spaść do około 1,0 proc. r/r pod koniec tego roku - powiedział Yoshiki Shinke, główny ekonomista w Dai-ichi Life Research Institute.

W okresie od kwietnia do czerwca 2020 r. japońska gospodarka odnotowała 28,1-proc. spadek w ujęciu annualizowanym, największy od czasów II wojny światowej. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane