Japonia otwiera się na zagranicznych pracowników

opublikowano: 13-12-2018, 09:31

Japońskie władze wydały przepisy umożliwiające większej liczbie zagranicznych pracownikom zatrudnienie w trzeciej na świecie pod względem wielkości gospodarce. Ma to na celu złagodzenie poważnych niedoborów siły roboczej, które są główną przeszkodą dla japońskiej gospodarki. To może jednak nie wystarczyć, uważają ekonomiści.

Od kwietnia 2019 r. Japonia umożliwi niewykwalifikowanym obcokrajowcom pracę w 14 sektorach, takich jak budownictwo czy opieka nad osobami starszymi, przez okres do pięciu lat. Wykwalifikowani obcokrajowcy będą mogli w międzyczasie migrować ze swoimi rodzinami i pozostawać w Kraju Kwitnącej Wiśni przez dowolnie długi czas.

Japonia
Zobacz więcej

Japonia fot. Bloomberg

Obecnie niewykwalifikowani pracownicy są akceptowani tylko w ramach programu szkolenia stażystów. Cudzoziemcy o specjalistycznej wiedzy, którzy nie ubiegają się o stały pobyt, mogą mieszkać w kraju tylko przez określony czas bez członków rodziny.

Łącznie Tokio planuje przyjąć około 340 tys. obcokrajowców w ciągu najbliższych pięciu lat. 

To nie wystarczy, by przeciwdziałać malejącej populacji Japonii, która tylko w 2017 r. zmniejszyła się o 373 tys. – uważa Kohei Iwahara, ekonomista z Natixis Japan Securities. Dodaje, że "… chociaż polityka otwierania drzwi idzie we właściwym kierunku, rząd musi zarówno zaakceptować znacznie wyższą kwotę, jak i podjąć dodatkowe działania".

Oczekuje się, że wysoki poziom życia i spadające wskaźniki urodzeń drastycznie zmniejszą populację osób w wieku produkcyjnym w Japonii - zdefiniowaną jako osoby poniżej 64 roku życia. Według wyliczeń Międzynarodowego Funduszu Walutowego, obecnie trzy na 10 osób ma 65 lat i więcej, ale liczba ta wzrośnie do 4 na 10 w ciągu najbliższych czterech dekad.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy