Japonia: wzrost cen hurtowych wykazuje sygnały szczytu

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 12-12-2022, 05:57
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ceny hurtowe w japońskiej gospodarce prawdopodobnie osiągnęły szczyt lub są bliskie jego osiągnięcia. W listopadzie odnotowały nieznaczne spowolnienie, choć rynek oczekiwał na większe wyhamowanie, informuje Reuters.

Kyodo/MAXPPP / MAXPPP / Forum

Według danych Banku Japonii (BOJ), ceny hurtowe w japońskiej gospodarce w listopadzie 2022 r. rosły o 9,3 proc. w ujęciu rocznym, notując 21. miesiąc z rzędu z dodatnią zmianą. Odczyt okazał się nieco niższy niż październikowe 9,4 proc. jednak sporo wyższy od mediany prognoz, która kształtowała się na poziomie 8,9 proc.

Jak podkreślono w komunikacie, głównym czynnikiem wzrostu nadal byłą żywność, choć w niektórych przypadkach zauważono złagodzenie presji inflacyjnej.

Według BOJ, firmy przerzucały rosnące koszty surowców dla szerokiej gamy towarów. Jednak niektóre towary odnotowały hamujący wpływ niedawnego złagodzenia światowych cen towarów. Tak było m.in. w przypadku ropy naftowej. Ceny ropy naftowej i towarów węglowych wzrosły w listopadzie o 0,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, spowalniając w porównaniu ze zrewidowanym wzrostem o 2,8 proc. w październiku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane