Jordan: ujemne stopy i interwencje hamują umocnienie franka

opublikowano: 26-11-2015, 16:17

Bank centralny Szwajcarii oczekuje, że jego polityka ujemnych stóp procentowych i interwencji na rynku walutowym ograniczy presję na umocnienie franka, powiedział prezes Thomas Jordan.

SNB jest także gotów wykorzystać swój bilans do ograniczenia umocnienia franka, zapowiedział Jordan w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika Handelszeitung, podkreślając jednocześnie, że nie ma mowy o powrocie do ustalenia miniamalnego kursu wymiany franka.   

Zobacz więcej

Thomas Jordan, fot. Bloomberg

- Nasza polityka pieniężna jest jasna – powiedział Jordan. - Opiera się na dwóch filarach: ujemnych stopach procentowych i gotowości interweniowania na rynku walutowym, kiedy jest taka konieczność – dodał.

SNB ma przedstawić swoją najnowszą ocenę polityki pieniężnej 10 grudnia, tydzień po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego, na którym oczekiwana jest decyzja o zwiększeniu ilościowego luzowania polityki pieniężnej w eurolandzie, co oznacza dalsze osłabienie euro. Tymczasem SNB podkreśla od dłuższego czasu, że frank jest w jego ocenie istotnie przewartościowany.

Jordan podkreślił w wywiadzie dla Handelszeitung, że nie ma granicy wykorzystania bilansu SNB do osłabienia franka. Przez ostatnie cztery lata rezerwy walutowe banku centralnego Szwajcarii niemal podwoiły się do 566 mld CHF, głównie z powodu interwencji na rynku walutowym mających na celu osłabienie franka. Mocna waluta Szwajcarii odbija się negatywnie na eksporcie. W okresie 10 miesięcy tego roku szwajcarski eksport do eurolandu spadł o 8 proc.

Jordan uważa jednak, że innowacyjność i wzrost efektywności pozwoli szwajcarskiej gospodarce dostosować się do wyższej wartości franka oraz większej konkurencji na rynkach zagranicznych.

- Strukturalne zmiany nie są niczym nowym dla Szwajcarii – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu