JP Morgan: to może być początek supercyklu na rynku surowców

opublikowano: 11-02-2021, 08:43

Wzrost cen produktów rolnych, metale osiągające najwyższe kursy od wielu lat, a także ropa powyżej 50 USD sygnalizują możliwość rozpoczynania się nowego supercyklu długotrwałego wzrostu cen na rynku surowców, uważają analitycy JP Morgan Chase.

Długoterminowy boom na rynku surowców wydaje się prawdopodobny, zwłaszcza, że Wall Street stawia na mocne odbicie gospodarcze po kryzysie spowodowanym przez pandemię, a także będzie zabezpieczać się przed spodziewanym wzrostem inflacji, uważa Marko Kolanovic oraz jego zespół analityków. Argumentuje, że ceny surowców mogą rosnąć także w konsekwencji walki ze zmianami klimatu. Z jednej strony wpływa ona na zmniejszenie podaży ropy, a z drugiej na wzrost popytu na metale szeroko stosowane w urządzeniach tzw. nowej energii.

- Uważamy, że zaczyna się nowy cykl wzrostowy cen, szczególnie ropy – głosi raport JP Morgan.

Przez ostatnie 100 lat występowały cztery supercykle na rynku surowców. Ostatni osiągnął szczyt w 2008 roku po 12 latach wzrostu. Jego głównym motorem był rozwój gospodarczy Chin. Rozpoczynającemu się obecnie ma sprzyjać, według JP Morgan, odbicie po kryzysie spowodowanym przez pandemię, ultraluźna polityka monetarna i fiskalna, słabnięcie dolara amerykańskiego, wzrost inflacji i bardziej zdecydowana polityka ochrony klimatu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane