JPMorgan: W 2018 r. będzie ciężko zarobić na surowcach

opublikowano: 22-11-2017, 16:44
aktualizacja: 22-11-2017, 16:50

W przyszłym roku podrożeją tylko wybrane towary, a oprócz trafnego ich typowania szanse na zysk inwestorom da jeszcze tylko gra pod krótkoterminowe zmiany cen, zapowiada bank JPMorgan.

Obliczany przez Bloomberga surowcowy indeks Bloomberg Commodity (który nie uwzględnia kosztów rolowania kontraktów) zyskał od początku roku 5 proc. W 2018 r. inwestorzy będą mogli tylko pomarzyć nawet o tak skromnej zwyżce, wynika z prognozy rocznej JPMorgan. W przyszłym roku inwestorzy będą mogli zarobić, albo grając pod krótkoterminowe zmiany cen, albo wybierając te nieliczne surowce, które podrożeją, oceniają twórcy raportu. Ich zdaniem największe szanse na umocnienie po słabym 2017 r. mają rynki surowców rolnych.

„Napędzane przez konsumpcję ożywienie w Brazylii powinno w przyszłym roku wspierać popyt na zboża paszowe i cukier w gospodarce największego eksportera towarów rolnych” – napisano w raporcie.

Za sprawą popytu chińskiego zapanuje globalny niedobór podaży bawełny, a anomalia pogodowa La Niña będzie skutkowała zakłóceniami w produkcji kukurydzy. Zróżnicowana będzie koniunktura na rynkach metali przemysłowych. Według JPMorgan potencjał umocnienia mają notowania aluminium, jednak oczekiwany wzrost produkcji miedzi i niklu doprowadzi do zniżek ich cen. W czwartym kwartale 2018 r. miedź będzie kosztowała 5700 USD za tonę, czyli o 17 proc. mniej niż obecnie, wynika z raportu.

Do połowy roku stabilizować się będą ceny metali szlachetnych, które później zaczną drożeć za sprawą obaw o globalne spowolnienie. W ostatnich trzech miesiącach przyszłego roku za uncję złota płacić się będzie średnio 1350 USD, o 5 proc. więcej niż obecnie. Dzięki przedłużeniu porozumienia producentów skupionych wokół OPEC zrównoważony będzie rynek ropy, co przemawia za stabilizacją cen odmiany brent pod pułapem 60 USD za baryłkę.

„Wśród głównych zagrożeń dla takiego scenariusza należy wymienić poprawę efektywności producentów łupkowych oraz ewentualne załamanie porozumienia w sprawie cięć wydobycia, co byłoby możliwe, gdyby producenci znów skupili się na walce o udziały rynkowe” – oceniają specjaliści JPMorgan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu