Jurek: w PiS jest kilkoro dobrych kandydatów na prezydenta Warszawy

opublikowano: 30-01-2007, 09:55

Marszałek Sejmu Marek Jurek uważa, że jest "kilkoro dobrych kandydatów", którzy mogliby ubiegać się o ten urząd.

Marszałek Sejmu Marek Jurek, pytany czy PiS ma kandydata, który mógłby wystartować w ewentualnych powtórnych wyborach na prezydenta Warszawy, powiedział we wtorek, że jest "kilkoro dobrych kandydatów", którzy mogliby ubiegać się o ten urząd.

W poniedziałek wojewoda mazowiecki Wojciech Dąbrowski wezwał Radę Warszawy do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz (PO). Jeśli Rada nie uczyni tego w ciągu 30 dni, wówczas wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze stwierdzające wygaśnięcie mandatu. Sprawa ma związek z niezłożeniem przez Gronkiewicz-Waltz w wymaganym terminie oświadczenia o działalności gospodarczej męża.

"Myślę, że jest kilkoro dobrych kandydatów, którzy mogą w tych wyborach wystartować, mając do tego dobrą podstawę, zarówno jeśli chodzi o osobiste kwalifikacje, jak i o weryfikacje demokratyczne, które przeszli" - powiedział marszałek Jurek we wtorek w Radiu Zet.

Pytany, czy chciałby, aby to Kazimierz Marcinkiewicz wystartował w wyborach w stolicy, Jurek odparł, że "zawsze pyta kandydata, czy on chce kandydować". "Kazimierz Marcinkiewicz w mojej obecności mówił, że nie chce ubiegać się o to stanowisko, więc nie sposób go do tego zmuszać" - dodał marszałek Sejmu.

Podkreślił, że "w ogóle nie chciałby", aby gdziekolwiek w Polsce trzeba było powtórzyć głosowania, ale - jak tłumaczył - "jest taka sytuacja prawna".

Jurek dodał, że gdy rozmawiał na ten temat z wicepremierem i szefem MSWiA Ludwikiem Dornem, odniósł wrażenie, że Dorn "jest człowiekiem bardzo skrępowanym dyspozycjami prawa, które nie pozostawiają mu w tej sprawie żadnej wolnej ręki". "To upewniło mnie, że ze strony ministra spraw wewnętrznych nie ma tutaj żadnych złych intencji. Prawo ogranicza swobodę jego działania" - powiedział marszałek Sejmu. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Jurek: w PiS jest kilkoro dobrych kandydatów na prezydenta Warszawy