Już wiadomo, kto zbuduje bocznicę dla Mercedesa

opublikowano: 21-07-2022, 13:22
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wałbrzyska strefa podpisała umowę na budowę bocznicy kolejowej do zakładu w Jaworze. Prace ruszą we wrześniu.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jaka firma zbuduje bocznicę do fabryki w Jaworze
  • jaka jest wartość inwestycji
  • kiedy bocznica będzie gotowa

Działająca od 2019 r. fabryka silników Mercedes-Benz w Jaworze, która kosztowała ponad 500 mln EUR i zatrudnia 1500 osób, była pierwszym zeroemisyjnym zakładem w niemieckiej grupie. Ma być jeszcze bardziej ekologiczna i 85 proc. transportu przenieść z ciężarówek na tory. Będzie to możliwe dzięki budowie bocznicy kolejowej. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park”, w której znajduje się zakład, właśnie podpisała umowę z wykonawcą. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma ZUE, która ma w portfelu znaczące inwestycje kolejowe i drogowe. Realizacja zadania to koszt 45,9 mln zł.

- To największa jednostkowa inwestycja w historii strefy pod względem wartości – mówi Piotr Wojtyczka, prezes WSSE, która dzieli się z Mercedesem kosztami projektu.

- Powstanie bocznica kolejowa przystosowana do rozładunku intermodalnego, wyposażona w dwa tory, każdy o długości 1100 m. WSSE jest inwestorem zastępczym całej inwestycji dla koncernu Mercedesa, zatem będzie to dla nas dochodowe przedsięwzięcie – dodaje Paweł Kurtasz, wiceprezes WSSE.

Roboty budowlane powinny ruszyć we wrześniu, a zakończenie jest planowane na październik 2023 r.

Strefa prowadzi też postępowanie dotyczący wyboru inspektorów nadzoru inwestorskiego, które powinno się zakończyć na przełomie lipca i sierpnia.

Epokowe wydarzenie:
Epokowe wydarzenie:
Za nami wiele znaczących przedsięwzięć, w tym budowa nowoczesnych centrów biznesu i hal przemysłowo-magazynowych, natomiast budowa bocznicy kolejowej w Jaworze to bez wątpienia epokowe wydarzenie – mówi Piotr Wojtyczka, prezes WSSE.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane