Kalemba: problemy z eksportem żywności do Rosji są wyolbrzymiane

ISBnews
29-11-2013, 10:21

Doniesienia o problemach polskiej żywności eksportowanej do Rosji, a przede wszystkim produktów roślinnych na rosyjskich granicach są przesadzone, uważa minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

"Rosja ma ostrzejsze od unijnych normy kontroli, dlatego czasem pojawiają się ostrzeżenia. Jednak Rosja jest naszym trzecim największym partnerem w handlu produktami rolno-spożywczymi, a to oznacza, że chce je mieć na swoim rynku" - powiedział Kalemba, cytowany na stronie internetowej resortu.

Według głównego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa Tadeusza Kłosa, w przypadku polskich produktów nie ma właściwie mowy o problemach dotyczących organizmów kwarantannowych, gdyż polskich przesyłek zatrzymanych na granicy z tego powodu, w ciągu ostatnich 2 lat było zaledwie 21 na ogólną liczbę ponad 100 tysięcy.

Równocześnie Rosja w ciągu ostatnich trzech lat zwiększyła import towarów roślinnych z Polski z 419 tys. ton w całym roku 2011 do 851 tys. ton w ciągu trzech kwartałów br. roku. Z tej ilości aż 565 tys. ton stanowiły świeże jabłka, które są - jak podkreśla Kalemba - absolutnym hitem eksportowym do naszego wschodniego sąsiada.

Minister wyjaśniał, że wobec bardzo dobrych danych dotyczących handlu z Rosją i zaufania, jakim cieszą się tam polskie produkty, problemem, z jakim najczęściej borykają się nasi eksporterzy jest przede wszystkim administracja i wymagania Rosjan dotyczące dokumentacji sprzedawanych towarów.

W ub. tygodniu agencja Itar-Tass podała, powołując się na Federalny Nadzór Weterynaryjny i Fitosanitarny (Rosselkhoznadzor), że Rosja może wprowadzić zakaz wwozu płodów rolnych z Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Kalemba: problemy z eksportem żywności do Rosji są wyolbrzymiane