Kapitał płynie z całego świata

opublikowano: 21-01-2019, 22:00

Inwestorzy z Europy Zachodniej, USA, RPA i Azji rozgrzewają polskie nieruchomości komercyjne.

Wartość wszystkich inwestycji w nieruchomości w 2018 r. wyniosła aż 7,2 mld EUR — to wzrost o 45 proc. w stosunku do 2017 r. (5 mld EUR). Według raportu CBRE „Market View: Polski rynek inwestycyjny w 2018”, ważnym elementem zeszłorocznego rekordu inwestycyjnego na polskim rynku nieruchomości był kapitał płynący ze Stanów Zjednoczonych, RPA i Azji. Inwestorzy z tych obszarów ulokowali w Polsce odpowiednio 1,7 mld, 1,1 mld i 1 mld EUR. Wysokość kwot z USA potroiła się w porównaniu do 2017 r., a z RPA wzrosła o 14 proc. Mimo to na polskim rynku nieruchomości wciąż najbardziej aktywny pozostaje kapitał z Europy Zachodniej. Inwestorzy z tego regionu pozostawili 2,9 mld EUR, co obejmuje aż 40 proc. wszystkich wydanych kwot. To o około dwie trzecie więcej, niż rok wcześniej.

— Na rynku jest dużo pieniędzy, rosną ceny i zmniejsza się podaż — na tym zyskuje Europa Środkowo-Wschodnia. W Polsce w 2018 r. panowały warunki sprzyjające inwestycjom — wysoki wzrost gospodarczy, popyt konsumpcyjny, niskie stopy procentowe. Obserwowaliśmy także intensywny rozwój sektorów BPO/SSC, e-commerce i hotelowego. To wpłynęło na zainteresowanie inwestorów zza granicy naszym rynkiem nieruchomości i w znacznym stopniu przyczyniło się do rekordowo wysokiej wartości inwestycji w 2018 r. — mówi Sean Doyle, dyrektor działu rynków kapitałowych w CBRE.

Według ekspertów CBRE, Polska pozostanie atrakcyjną alternatywą dla krajów Europy Zachodniej także w 2019 r. Tam jest dużo drożej i wejście do naszego kraju bardziej się opłaca inwestorom. Nasz rynek oferuje produkty wysokiej jakości, o dobrej specyfikacji technicznej, a w dużo niższej cenie, co jest gwarancją wyższego zysku niż na przykład w Berlinie, Dublinie czy Madrycie.

— Patrząc na ilość kapitału dostępnego na rynku, toczące się transakcje i dobre prognozy gospodarcze dla Polski, 2019 r. może okazać się również mocny, z licznymi transakcjami. Jest jednak za wcześnie, by mówić, czy padnie nowy rekord. Interesariusze powinni zachować czujność i cały czas zwiększać atrakcyjność produktów, gdyż inwestorzy coraz częściej pytają o Czechy, Węgry czy Chorwację — podsumowuje Sean Doyle.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu