Czytasz dzięki

KE: na razie tylko zakaz importu mięsa z Rosji i Kazachstanu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-08-2005, 13:10

Komisja Europejska bacznie obserwuje sytuację związaną z ptasią grypą, ale nie planuje na razie podjęcia innych środków poza zakazem importu z Rosji i Kazachstanu mięsa drobiowego - poinformowała w czwartek w Brukseli jedna z rzeczniczek Komisji Antonia Mochan.

Komisja Europejska bacznie obserwuje sytuację związaną z ptasią grypą, ale nie planuje na razie podjęcia innych środków poza zakazem importu z Rosji i Kazachstanu mięsa drobiowego - poinformowała w czwartek w Brukseli jedna z rzeczniczek Komisji Antonia Mochan.

- Bacznie monitorujemy sytuację w Rosji i Kazachstanie. Ale na razie nie podejmujemy żadnych środków poza zakazem importu z tych państw mięsa z drobiu - powiedziała Mochan.

Zapewniła jednak, że jeśli by się sytuacja zmieniła, to wszelkie niezbędne środki mogą być wdrożone natychmiast w porozumieniu z krajami członkowskimi.

- Mamy bardzo dobry system wczesnego ostrzegania, gdyby była taka potrzeba, możemy podjąć wszelkie niezbędne środki - dodała Mochan.

Groźny także dla ludzi wirus H5N1, jeden z wirusów wywołujących ptasią grypę, spowodował już wybicie w Azji milionów sztuk drobiu, spowodował też śmierć 61 ludzi.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed pandemią tej choroby i szacuje, że w takim wypadku może ona zabić nawet 50 milionów osób.    Elwira Wielańczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane