KE nie pozwoliła na fuzję irlandzkich linii Ryanair i Aer Lingus

DI, PAP
opublikowano: 27-02-2013, 14:41

KE zakazała przejęcia irlandzkiego przewoźnika Aer Lingus przez irlandzkie tanie linie lotnicze Ryanair - podała w środę KE, powołując się na prawa UE ws. fuzji. Komisja doszła do wniosku, że gdyby doszło do fuzji powstałby monopol i szkodliwy dla konsumentów.

Komisja Europejska podała, że fuzja dałaby połączonym liniom "monopol lub dominującą pozycję" na 46 trasach, na których teraz przewoźnicy ze sobą konkurują. Zdaniem KE ograniczyłoby to wybór klientom, co prawdopodobnie doprowadziłoby do wzrostu cen biletów na tych trasach.

KE zapewniła, że sumiennie przeanalizowała sprawę i przeprowadziła kilka testów rynkowych. "Decyzja Komisji chroni ponad 11 milionów irlandzkich i europejskich pasażerów, którzy co roku podróżują do i z Dublina, Cork, Knock i Shannon. Dla nich przejęcie linii Aer Lingus przez Ryanaira prawdopodobnie doprowadziłoby do wyższych opłat" - oświadczył komisarz UE ds. konkurencji Joaquín Almunia.

Dodał, że podczas dochodzenia KE, Ryanair "miał wiele sposobności do zaoferowania środków zaradczych", ale propozycje firmy były "nieadekwatne".

KE zaznaczyła, że po raz trzeci zgłoszono jej chęć nabycia przewoźnika Aer Lingus przez Ryanaira. W 2007 r. KE pierwszy raz zakazała fuzji, a jej decyzja została później podtrzymana przez sąd UE. W 2009 r. zgłoszenie wycofał sam Ryanair.

Linie Aer Lingus zostały powołane przez irlandzki rząd w 1936 roku. Przewoźnik ma siedzibę w Dublinie. Linia oferuje połączenia z Irlandii do Wielkiej Brytanii, innych miast europejskich, USA. Do Polski przewoźnik lata na warszawskie Lotnisko Chopina. Przewoźnik posiada ok. 40 samolotów typu Airbus.

Irlandzki Ryanair z siedzibą w Dublinie został założony przez rodzinę Ryan w 1985 r. Linia oferuje ok. 1 tys. 500 lotów dziennie do 53 miast w 28 krajach Europy. W Polsce Ryanair lata m.in. do Warszawy, Łodzi, Krakowa, Katowic, Rzeszowa. Oferuje połączenia m.in. do Anglii, Francji, Irlandii, Szwecji, Norwegii, Niemiec, Hiszpanii. Ryanair wykonuje rejsy samolotami typu Boeing. W 2011 r. przewoźnik przewiózł 75 mln pasażerów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane