Kino Polska i TV Spectrum z koncesjami na programy: filmowy i edukacyjny

DI, PAP
opublikowano: 09-09-2013, 17:40

Koncesję na nadawanie kanału filmowego na multipleksie pierwszym w systemie naziemnej telewizji cyfrowej otrzymała w poniedziałek Stopklatka TV spółki Kino Polska. Spółka TV Spectrum, należąca do grupy ZPR emitującej programy Eska TV i Polo TV, będzie nadawać na MUX 1 kanał edukacyjny.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poniedziałkową decyzją zakończyła ostatni konkurs na nadawanie ogólnodostępne w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.

Spółka Kino Polska TV we współpracy z Agorą wystartuje na MUX 1 z kanałem Stopklatka TV. Spółka jest właścicielem portalu filmowego stopklatka.pl i nadawcą programu Kino Polska. Jak zapowiadano, Agora, wydawca m.in. "Gazety Wyborczej", kupi akcje spółki Stopklatka TV po otrzymaniu koncesji na nadawanie naziemne. Spółkę w staraniach o miejsce na MUX 1 poparło ok. 120 polskich twórców, m.in. Roman Polański, Joanna i Krzysztof Krauze, Jerzy Hoffman, Wojciech Smarzowski i Wojciech Kilar. W radzie programowej mają zasiąść m.in. Andrzej Wajda, Agnieszka Holland i Juliusz Machulski.

Stopklatka TV ma prezentować polską klasykę filmową, produkcje europejskie i kino światowe. Filmy fabularne mają stanowić ponad połowę audycji. Powtórki będą wyświetlane przez 20 proc. czasu antenowego.

Jak zadeklarowała spółka we wniosku, rano mają być nadawane pasma filmowe dla dzieci i młodzieży, w południe - retrospektywy klasyki dokumentu, po południu – filmy i seriale, wieczorem – cykle autorskie, zestawy tematyczne, produkcje własne, wydarzenia specjalne, premiery, nocą - retrospektywy aktorów i reżyserów. Wnioskodawca zaproponował także cykle połączone np. gatunkiem filmowym (komedia, musicale, kryminały itp.), tematem (np. kino kobiece), miejscem, w którym toczy się akcja filmu (np. Nowy Jork w filmach Woody Allena, Warszawa w polskim kinie).

Spółka TV Spectrum w całości należąca do Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych uruchomi kanał Fokus TV. Grupa ZPR jest już nadawcą dwóch kanałów nadawanych z multipleksu pierwszego: Eska TV z teledyskami przebojów zagranicznych i Polo TV z disco polo. Program ma prezentować audycje z dziedzin takich jak nowe technologie i wynalazki, gospodarka, kultura i historia cywilizacji świata oraz o tematyce podróżniczej, etnograficznej, geograficznej, przyrodniczej i ekologicznej. Audycje powtórkowe zajmą od 45 do 50 proc. w tygodniowym czasie nadawania programu.

Łącznie 12 nadawców wystartowało w konkursie na nadawanie obu kanałów: filmowego - czterech, a edukacyjnego - ośmiu (z przyczyn formalnych wniosku dwóch z wnioskodawców - spółki 4Fun Media i Edusat - w ogóle nie rozpatrywano).

Wnioskodawcy starający się o koncesję na nadawanie kanału filmowego pozyskiwali wsparcie polskiego środowiska związanego z kinem. Wajda, Holland i Machulski znaleźli się też wśród reżyserów wspierających starania o koncesję dla kanału Telekino, konkurenta Stopklatki TV. Telekino to pomysł spółki TV Film, której udziałowcami są Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe, Stowarzyszenie Filmowców Polskich i dystrybutor filmowy Kino Świat. Z kanałem filmowym na multipleksie pierwszym chciały też wystartować telewizja Polsat (nadająca program Polsat Film) i Mediasat (nadawca programu Tele5).

W konkursie na miejsce dla kanału edukacyjnego rozpatrywano także oferty: katowickiej spółki TVS (dawna TV Silesia), spółki Apella (głównego udziałowca spółki Fratria - wydawcy pisma "W Sieci"), spółki Media Works (zależnej od Platformy Mediowej Point Group, wydawcy m.in. tygodników "Wprost" i "Do Rzeczy") i TVR (nadawcy kanału satelitarnego TVR) i Discovery Communications Europe (nadawcy kanałów wyspecjalizowanych na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych).

Kanały wyłonione w konkursie rozpoczną nadawanie na pierwszym multipleksie nie później niż 28 kwietnia 2014 r. Wtedy miejsce zwolnią znajdujące się tam tymczasowo programy Telewizji Polskiej.

Dotąd uruchomiono w Polsce trzy multipleksy. Na MUX 1 można oglądać kanały: TVP1 HD, TVP2, TVP Info, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV i T-TV, na MUX 2 - Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, Puls, Puls 2, TV4 i TV6, na MUX 3 - TVP1, TVP2 HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia.

Krajowa Rada zapowiadała rozstrzygnięcie konkursu w lipcu. Wówczas rozstrzygnęła go połowicznie, przyznając miejsca na pierwszym multipleksie TV Trwam i TVP ABC. Stacja o. Tadeusza Rydzyka będzie emitować kanał o charakterze społeczno-religijnym, Telewizja Polska z ofertą TVP ABC wygrała w kategorii kanału dla dzieci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu