Kolej na energetykę

Torpol będzie walczył nie tylko o kolejowe zlecenia, ale także o wejście na rynek energetyczny. Podobne plany ma PKP Energetyka.

67,5 mld zł — tyle warte są planowane do 2023 r. kontrakty w modernizację polskich torów. 13 mld zł mają natomiast w tej perspektywie pochłonąć inwestycje w linie tramwajowe. Walczyć o nie będzie m.in. giełdowy Torpol.

BEZPIECZNA PRZYSZŁOŚĆ:
BEZPIECZNA PRZYSZŁOŚĆ:
Torpol, którym kieruje Grzegorz Grabowski, rozwija działalność poza rynkiem kolejowym oraz prowadzi ekspansję za granicą, zakładając, że dzięki temu łatwiej będzie mu funkcjonować po 2023 r., kiedy do Polski przestanie płynąć strumień unijnych dotacji.
Marek Wiśniewski

— Szacujemy, że w latach 2017-19 nasz portfel zamówień w tym segmencie będzie wynosił 4 mld zł rocznie — mówi Michał Ulatowski, wiceprezes Torpolu.

Gaz i prąd

Do tego czasu lukę kontraktową na kolei zmniejszą zlecenia w sektorze energetycznym, o które także będzie zabiegać spółka.

— Rynek kolejowy będzie podstawą naszej działalności. Zamierzamy jednak przeprowadzić dywersyfikację biznesową i geograficzną — mówi Grzegorz Grabowski, prezes Torpolu, który właśnie przeszedł z PKP Energetyka. Torpol od kilku miesięcy przygotowuje się do współpracy kontraktowej z PGNiG i Gaz-Systemem, a obecnie szykuje się także do walki do zlecenia z Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) oraz dostawców prądu, takich jak Enea, Energa, Tauron, RWE czy PGE. Ich inwestycje do 2020 r. szacuje na 18 mld zł. Torpol nie podaje natomiast prognozy portfela, jaki chce zbudować w zleceniach energetycznych.

Kolejowy poligon

Bardziej konkretne są natomiast PKP Energetyka, które zamierzają zabiegać o zlecenia modernizacyjne i utrzymaniowe w firmach energetycznych także spoza kolejowego rynku. „W latach 2012-15 zrealizowaliśmy największy w historii spółki projekt dotyczącyModernizacji Układów Zasilania Sieci Trakcyjnej — MUZa. Zdobyte przez nas kompetencje stanowić będą przewagę konkurencyjną (…). Umożliwią nam one aktywne pozyskiwanie kontraktów na usługi elektroenergetyczne na rynku OSD [Operatorzy Sieci Dystrybucyjnych — red.] i PSE oraz ich efektywną realizację. Jeszcze w roku 2016 planujemy wziąć udział w realizacji inwestycji dla spółek OSD i PSE na poziomie 100 mln zł” — napisał Rafał Wyka z PKP Energetyka, w strategii spółki opracowanej właśnie na najbliższe 4 lata.

=

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane