Kolejna podwyżka prognozy dla S&P500

opublikowano: 27-11-2017, 14:02
aktualizacja: 27-11-2017, 14:04

Bank of America Merrill Lynch wyznaczył potencjał zwyżek indeksu S&P500 do końca 2018 r. na 7,6 proc., co jest już kolejną w serii podwyżek prognoz dla giełdy nowojorskiej.

Stratedzy banku podnieśli w nocie do klientów wartość docelową dla S&P500 na koniec przyszłego roku do 2800 punktów, czyli o 7,6 proc. powyżej piątkowego zamknięcia. BofA ML to już kolejna – po BMO Capital Markets, UBS i Goldman Sachs – instytucja, która w ostatnim czasie podniosła prognozę dla S&P500. Średnia z prognoz dziewięciu strategów śledzonych przez Bloomberga na koniec przyszłego roku to już 2800 punktów. Hossie, która rozpoczęła się w marciu 2009 r., brakuje jeszcze tylko dziewięciu miesięcy, by pod względem czasu trwania przebić hossę lat 90. i stać się najdłuższą hossą w historii giełdy nowojorskiej.

Na kolejne rekordy S&P500 wypchną dwucyfrowe tempo wzrostu zysków spółek z indeksu, stosunkowo równomierne w skali globu ożywienie gospodarcze oraz planowane w USA obniżki podatków, przewidują specjaliści. Warto jednak zauważyć, że od 1999 r. konsensus prognoz strategów na kolejny rok ani razu nie zakładał spadku indeksu S&P500, a zwyżki zakładano nawet na 2008 r., kiedy to wskaźnik spadł o 39 proc. Jednak zdaniem Briana Belskiego z BMO Capital Markets błędem nie jest zbytni optymizm strategów, ale raczej sceptycyzm inwestorów.

Zdaniem BofA ML zyski spółek z S&P500 wzrosną w przyszłym roku do 139 USD na akcję, czyli o 6 proc. Reforma podatkowa będzie zapewne oznaczać spadek stawki podatku dla korporacji do 20 proc., a zyski wzrosną także dzięki buybackom za kapitał, do którego ściągania z zagranicy obniżka zachęci spółki, oceniają stratedzy instytucji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu