Czytasz dzięki

Kolejne fiasko w chińsko-amerykańskich rozmowach o tekstyliach

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-09-2005, 09:02

Wznowione w czwartek amerykańsko-chińskie rokowania w sprawie ograniczenia rosnącego eksportu tekstyliów z Chin na rynek USA nie przyniosły, podobnie jak dzień wcześniej, rezultatów i - jak potwierdziła ambasada USA w Pekinie - zakończyły się fiaskiem.

Wznowione w czwartek amerykańsko-chińskie rokowania w sprawie ograniczenia rosnącego eksportu tekstyliów z Chin na rynek USA nie przyniosły, podobnie jak dzień wcześniej, rezultatów i - jak potwierdziła ambasada USA w Pekinie - zakończyły się fiaskiem.

Przedstawiciele Chin i USA w czwartek rano zadecydowali o przedłużeniu o kolejny dzień rozmów, prowadzonych od wtorku w chińskiej stolicy. Doszło do nowej, decydującej rundy rokowań, jednakże około południa czasu miejscowego okazało się, że nie przyniosły one przełomu.

W środę uczestnicy rozmów mówili wprost o całkowitym fiasku obecnej, czwartej już tury rokowań. Nie sprawdziły się zapowiedzi, że musi dojść do kompromisu, by zapewnić dobrą atmosferę na spotkaniu prezydentów obu krajów w Białym Domu w przyszłą środę. Także i w czwartek w kołach, zbliżonych do negocjatorów, panowały pesymistyczne nastroje.

Import tekstyliów z Chin do USA w pierwszej połowie tego roku wzrósł - w porównaniu z rokiem ubiegłym - o 32 procent. Rząd USA wprowadził czasowe kwoty importowe na te artykuły, ograniczając skalę wzrostu importu niektórych wyrobów tekstylnych z Chin do 7,5 proc. w skali roku aż do 2008 r.

Nadal rośnie też nadwyżka chińska w obrotach z USA - w zeszłym roku osiągnęła rekordową wysokość 162 mld USD. W pierwszej połowie obecnego roku - jak wynika z zapowiedzi Waszyngtonu - amerykańskie ujemne saldo może być wyższe nawet o 32 proc.

Prezydent Chin Hu Jintao (czyt. hu dzin-t'hao) spotka się z prezydentem George'em W. Bushem 7 września - nie wiadomo jednak, czy sprawa tekstyliów będzie przedmiotem rozmowy obu przywódców. Chiński rząd do tej pory nie skomentował braku wyników rokowań z USA w sprawie tekstyliów. 

W poniedziałek doszło do fiaska podobnych negocjacji, prowadzonych z Unią Europejską, podczas których Chiny zachowały ztywne stanowisko, powołując się na zasady wolnego rynku, zgodne z ideami Światowej Organizacji Handlu (WTO), której są członkiem.        hb/ kan/

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane