Komisja Europejska gotowa wysłać do Polski eksperta ds. ptasiej grypy

Polska Agencja Prasowa SA
06-03-2006, 13:56

Komisja Europejska jest gotowa wysłać do Polski eksperta ds. ptasiej grypy, jeśli będzie taka prośba ze strony władz w Warszawie - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik unijnego komisarza ds. zdrowia Markosa Kyprianu, Philip Tod.

Komisja Europejska jest gotowa wysłać do Polski eksperta ds. ptasiej grypy, jeśli będzie taka prośba ze strony władz w Warszawie - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik unijnego komisarza ds. zdrowia Markosa Kyprianu, Philip Tod.

    Dodał, że na razie nie było takiej prośby i - jak ocenił - wygląda na to, że nie ma takiej potrzeby, bo "polskie władzedoskonale dają sobie radę". 

    Pytany o ewentualny program szczepień ptactwa domowego w Polsce, Tod wyjaśnił, że władze w Warszawie mogą oczywiście zwrócić się z tym do KE, ale na razie Unia uznaje za rozsądne poczekanie na efekty szczepień we Francji i w Holandii.

    Zgodnie z unijnym prawem, kraje UE nie mogą same zdecydować o podjęciu programu szczepień ptaków przed wirusem ptasiej grypy - zawsze musi być na to zgoda KE. Komisja zaleca powściągliwość w szczepieniach, ponieważ panują rozbieżne opinie co do skuteczności szczepionek. KE stoi na stanowisku, że mogą one maskować objawy choroby u zaszczepionych chorych już ptaków, a tym samym powodować jeszcze większe zagrożenie, bo wirus choć niewidoczny, to rozprzestrzenia się.

    Mimo to Komisja w lutym zaakceptowała program szczepień ptaków w dwóch krajach członkowskich: Francji, gdzie wykryto wirusa, i w Holandii, gdzie choroby jeszcze nie stwierdzono; w tym kraju zastosowano prewencyjny program szczepień.

    "Wydaje się rozsądne, by poczekać kilka miesięcy na doświadczenia Francji i Holandii" - powiedział.

    Polska jest dziesiątym krajem UE, w którym wykryto wirusa ptasiej grypy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Komisja Europejska gotowa wysłać do Polski eksperta ds. ptasiej grypy