Komisja Europejska zbada zgodność zasady 6+5 z prawem unijnym

PAP
28-11-2008, 20:08

Ministrowie sportu 27 europejskich krajów jednogłośnie opowiedzieli się za zasadą minimalnej liczby krajowych graczy w  drużynach klubowych, podpisując w piątek w Biarritz wspólną deklarację.

Ministrowie zobowiązali Komisję Europejską do zbadania zgodności tej zasady z prawem unijnym. W imieniu polskiego rządu dokument podpisał szef gabinetu politycznego w MSiT Adam Giersz.

Zasada miałaby obowiązywać we wszystkich sportach drużynowych. W piłce nożnej znana jest jako 6+5 (minimum sześciu krajowych piłkarzy w drużynie), a chciałyby ją wprowadzić w życie zarówno FIFA, jak i UEFA.

Dwudniowe obrady w Biarritz miały burzliwy przebieg. W czwartek nic nie wskazywało na to, że przedstawiciele 27 rządów podejmą wspólną decyzję, na dodatek wbrew prawu unijnemu. Komisja Europejska wielokrotnie podkreślała, że zasada 6+5 jest nie do przyjęcia, ponieważ narusza przepisy o wolnym przepływie pracowników w krajach UE i o niedyskryminacji.

Przeważyły jednak argumenty o ochronie klubów słabszych i ich młodych utalentowanych zawodników. Ministrowie zgodzili z argumentami prezydenta UEFA Michela Platiniego, który zaapelował do nich, że trzeba ukrócić proceder kupowania nastoletnich piłkarzy, określając go jako "handel dziećmi".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Komisja Europejska zbada zgodność zasady 6+5 z prawem unijnym