Czytasz dzięki

Koncern górniczy przeprasza za wysadzenie liczącego 46 tys. lat „świętego miejsca”

opublikowano: 01-06-2020, 09:31

Rio Tinto przeprosiło za wysadzenie w powietrze liczącego 46 tys. lat świętego miejsca Aborygenów w trakcie poszerzania obszaru kopalni rudy żelaza w Australii.

Incydent wydarzył się w regionie Pilbara w Australii Zachodniej . Na „święte miejsce” Aborygenów składał się system jaskiń, w którym znajdowały się przedmioty historycznej wartości, wskazujące na tysiące lat stałego zamieszkania tego miejsca.

Rio Tinto, jeden z największych koncernów górniczych na świecie, którego ponad połowę przychodów generuje sprzedaż rudy żelaza, zdecydowało się 24 maja wysadzić miejsce, o którego zachowanie walczyli przedstawiciele ludów Puutu Kunti Kurrama i Pinikura. 

Były premier Kevin Rudd, pierwszy szef australijskiego rządu, który przeprosił za prześladowanie w przeszłości przez państwo pokoleń Aborygenów, powiedział, że „korporacyjna arogancja” Rio Tinto przyniosła wielką stratę wszystkim Australijczykom. Podkreślił, że zniszczone przez koncern miejsce było „dziewięć razy starsze od Stonehenge, 23-razy starsze niż Koloseum i 75-razy starsze niż Machu Picchu”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnn.com

Polecane