Kontrakty znów poddają się przecenie

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 25-01-2022, 13:39

Po poniedziałkowej, zwariowanej sesji na amerykańskich giełdach, która zapewne przejdzie do historii skalą odrobionych strat, wycena kontraktów terminowych na indeksy sugeruje, że złe nastroje nadal dominują. Tym samym odbicie z ostatniej godziny poniedziałkowego handlu można uznać za jednorazowy wyskok.

Fot. rabbimichoel/Pixabay

Około godziny 13:30, na dwie godziny przed otwarciem handlu na rynku kasowym kontrakty na indeks Dow Jones IA spadały o 0,62 proc. Futures na S&P500 zniżkowały o 1,22 proc. Z kolei na Nasdaq 100 traciły 1,78 proc.

We wtorkowym kalendarium makroekonomicznym znalazło się kilka ważnych odczytów. Między innymi poznamy indeks cen domów S&P/Case-Shiller (spodziewane wyhamowanie wzrostu w listopadzie o 17,9 proc.), indeks cen nieruchomości, a także indeks zaufania konsumentów opracowywany przez Conference Board oraz indeks oddziału Fed z Richmond ( w każdym przypadku prognozowany jest spadek).

Na rynkach akcji, nie tylko amerykańskim odczuwalna jest spora niepewność wynikająca z rozpoczynającego się dzisiaj, dwudniowego posiedzenia FOMC. Analitycy podkreślają, że mamy do czynienia z gruntowną zmianą polityki Fed. Istnieje obawa, że amerykańskie władze monetarne będą zmuszone nadrobić „stracony” czas i dynamicznie działać w temacie podwyżek stóp procentowych.

Czynnikiem, który dodatkowo implikuje wzrost nerwowości jest rozwój sytuacji wokół Ukrainy, która grozi eskalacją konfliktu na osi Rosja-NATO.

W przedsesyjnym handlu drożeją udziały IBM. To zasługa lepszych niż oczekiwali analitycy z Wall Street wyników kwartalnych giganta IT, który od pewnego czasu skupia swój biznes na chmurze.

Specjaliści oczekują, że zyski spółek z indeksu S&P500 wzrosły w czwartym kwartale 2021 r. o 23,7 proc. w ujęciu rocznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane