Korea Płd. tnie prognozę wzrostu

opublikowano: 18-07-2018, 07:12

Południowokoreański rząd zdecydował się obniżyć prognozę wzrostu gospodarczego na bieżący rok uzasadniając to rosnącymi napięciami w globalnym handlu i spadkiem w inwestycjach infrastrukturalnych.

Czwarta pod względem wielkości gospodarka Azji ma wzrosnąć o 2,9 proc. w 2018 r. Wcześniejsza projekcja zakładała natomiast 3 proc. dynamikę wzrostu PKB, wynika z komunikatu tamtejszego ministerstwa finansów. W 2017 r. gospodarka Korei Płd. wzrosła o 3,1 proc.

Eksport z wyłączeniem półprzewodników jest w stagnacji, a inwestycje spadają – stwierdził Doh Kyusang, dyrektor generalny ds. polityki gospodarczej w ministerstwie.

Uzależniona od eksportu gospodarka Korei Południowej stoi już w obliczu spowolnienia wzrostu zatrudnienia, co stanowi ryzyko dla prezydenta Moon Jae-ina, który chciałby zostać "prezydentem pracy". W minioną sobotę podjęto decyzję o zwolnieniu tempa planowanych podwyżek minimalnych płac, a także o wyhamowaniu zwiększenia budżetu państwa o dodatkowe 3,5 mld USD, co zostało przegłosowane w maju.

Przewiduje się, że tempo wzrostu gospodarczego w 2019 r. spadnie do 2,8 proc, wynika z ministerialnej prognozy.

Zakłada ona również, że inflacja nieco się schłodzi, odnotowując w tym roku poziom 1,6 proc., w porównaniu do wcześniejszych szacunków na poziomie 1,7 proc. W przyszłym roku dynamika wzrostu cen powinna nieznacznie przyspieszyć do 1,8 proc. W minionym roku kształtowała się na poziomie 1,9 proc.

W zeszłym tygodniu Bank Korei obniżył swoją prognozę wzrostu na 2018 r. do 2,9 proc. pozostawiając inflację na niezmienionym poziomie - 1,6 proc. Bank centralny utrzymał referencyjną stopę procentową na poziomie 1,5 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Korea Płd. tnie prognozę wzrostu