Korekta przychodów i kosztów na bieżąco

opublikowano: 14-02-2017, 22:00

Organy skarbowe zgadzają się z podatnikami co do tego, kiedy należy korygować dochód w rozliczeniach CIT.

Organy podatkowe w zasadzie prezentują jednakowe stanowisko, jeśli chodzi o moment, w którym przedsiębiorca powinien skorygować dochód do opodatkowania. Chodzi o sytuacje, gdy otrzyma od kontrahenta dokument zawierający właściwą cenę zakupu towarów lub usług albo sam wystawi dokument korygujący cenę sprzedaży. W pierwszym przypadku oznacza to zmianę wysokości poniesionych przez niego kosztów uzyskania przychodów, a w drugim — osiągniętych przychodów.

Zdaniem skarbówki, podmiot objęty podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) powinien takie zmiany uwzględniać na bieżąco. Magdalena Gajownik, menedżer w Crido Taxand, zauważa, że takie podejście potwierdzają najnowsze interpretacje indywidualne w tego typu sprawach. Dwie, np. dyrektora Izby Skarbowej (IS) w Katowicach (sygn. 2461-IBPB-1- 1.4510.366.2016.1.MJ), zostały wydane już w tym roku, .

Przypadek z Katowic dotyczył korekty dochodu w związku z polityką cen transferowych w transakcjach między podmiotami powiązanymi. We wnioskach o wydanie interpretacji podatnicy pytali o moment dokonania korekty dochodowości w związku z nowymi przepisami obowiązującymi od stycznia ubiegłego roku.

Zgodnie z art. 12 ust. 3j ustawy o CIT, jeżeli korekta przychodów nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, wynikające z nich zwiększenie lub zmniejszenie przychodów powinno być dokonane w okresie rozliczeniowym, w którym wystawiono dokument korygujący. Podobna zasada, sformułowana w art. 15 ust. 4i, odnosi się do korygowania kosztów podatkowych. W obu przypadkach organy podatkowe potwierdziły zasadność ujmowania korekt na bieżąco, do czego skłaniali się sami podatnicy.

Bez znaczenia okazało się przy tym, że jeden podatnik stosował mechanizm polegający na korekcie konkretnych pozycji na pierwotnych fakturach, a drugi dokonywał zbiorczej, nie odnosząc się tym samym do poszczególnych dostaw ani konkretnych produktów. Poruszono przy tym także kwestię korygowania przychodów i kosztów uzyskanych (lub poniesionych) przed wejściem w życie nowelizacji, czyli przed 1 stycznia 2016 r.

Przepis przejściowy wskazuje, aby zastosować nową regułę, gdy fakturę korygującą wystawiono po 31 grudnia 2015 r. Dyrektor katowickiej izby przyznał temu rację. Podobnie stwierdził też dyrektor IS w Poznaniu w interpretacji z lipca 2016 r.

Jak stwierdził, korekta dochodowości dokonana na podstawie dokumentu wystawionego w nowym roku podatkowym po podsumowaniu poprzedniego powinna być ujęta w tym, w którym wystawiono dokument korygujący (sygn. ILPB3/4510-1-249/16-2/AO). Magdalena Gajownik podkreśla jednocześnie, że fikus nie zakwestionował przy tym możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości korekty zwiększającej koszty, co jeszcze nie tak dawno było częstą praktyką organów.

Przedstawicielka Crido Taxand zwraca jednak uwagę, że obowiązująca reguła ujmowania korekt dla celów podatkowych może spowodować rozbieżności między wynikiem księgowym i podatkowym. Uważa, że warto, by podatnicy prowadzili częstą weryfikację i ewentualne korekty wyników na transakcjach z podmiotami powiązanymi w trakcie roku podatkowego — aby uniknąć gwałtownych skoków rentowności w ciągu dwóch lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu