Czytasz dzięki

Kryzys słabszy, niż się obawiano

opublikowano: 07-09-2020, 22:00

Coraz więcej ekspertów przyznaje, że zbyt pesymistycznie oceniło głębokość i skalę pierwszej recesji w niepodległej Polsce.

Lepsze od oczekiwanych dane z gospodarki w pierwszych miesięcy III kw. skłoniło największych polskich analityków banków do rewizji swoich prognoz najważniejszych wskaźników makroekonomicznych na obecny i przyszły rok na bardziej optymistyczne. Mimo ciągle utrzymującej się niepewności dotyczącej rozwoju epidemii i możliwych efektów drugiej fali kryzysu w europejskich gospodarkach eksperci szacują, że pożądane w kwietniu i maju odbicie w kształcie litery V ma szansę nad Wisłą stać się faktem.

Już w piątek prognozę PKB na 2020 r. podniósł mBank — z -4,2 proc. do -3,1 proc., natomiast na 2021 r. z 4,6 proc. na 4,9 proc., podkreślając jednak, że jeśli szacunki okażą się prawdziwe, wówczas będziemy mieli do czynienia z „pierwiastkową” ścieżką ożywienia, czyli gorszym wariantem od litery V. Głównym powodem tej rewizji jest lepsza od oczekiwanej sytuacja inwestycyjna, która zdaniem analityków mBanku wygląda podczas bieżącego kryzysu lepiej niż podczas recesji z 2008 r.

„W drugim kwartale mogło być pod tym względem znacznie gorzej. Wcześniej oczekiwaliśmy pogłębienia spadków w ujęciu rocznym, ale dane o produkcji dóbr inwestycyjnych sugerują spore odbicie k/k w trzecim kwartale, nawet gdyby spadki produkcji budowlano-montażowej miały się pogłębić. Trzeci kwartał będzie więc lepszy w ujęciu dynamicznym. W wielu krajach ożywienie produkcji (i zamówień) na dobra kapitałowe wygląda identycznie dobrze. Zapewne nie obejdzie się bez niewielkiej cofki w najbliższym czasie, ale kierunek w średnim terminie jest wzrostowy. Ścieżka poprawy zamówień na dobra kapitałowe wygląda znacznie lepiej niż w okresie 2008-09. Perspektywy dla budownictwa powinny powoli się poprawiać. Przez pewien czas ciążyć będzie prawdopodobnie budownictwo mieszkaniowe i inwestycje budowlane firm. Inwestycje nabiorą wigoru pod koniec 2021 r. Wystartują najpóźniej spośród wszystkich elementów PKB od strony wydatków, ale spektakularnie, jak zwykle w przypadku inwestycji” — zauważają ekonomiści mBanku.

Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
×
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Jeszcze większy optymizm cechuje analityków banku Credit Agricole, którzy swoją prognozę na 2020 r. zrewidowali z -3,8 proc. na -2,8 proc. W przeciwieństwie do mBanku zespół Jakuba Borowskiego podkreśla pesymistyczne perspektywy dla prywatnych inwestycji, jednak zauważa też szybko poprawiającą się koniunkturę w Chinach, co może napędzić polski eksport.

„W naszym scenariuszu makroekonomicznym na drugą połowę roku podnieśliśmy przede wszystkim ścieżki eksportu, inwestycji ogółem i konsumpcji. Wyższy od oczekiwań wzrost produkcji przemysłowej w branżach eksportowych oraz ożywienie koniunktury w Chinach wskazuje na dobre perspektywy dla eksportu. Najnowsze dane transakcyjne wskazują na rosnącą skłonność do zakupów gospodarstw domowych. W kolejnych kwartałach wsparciem dla spożycia prywatnego będzie ograniczona skala wzrostu bezrobocia oraz obniżająca się inflacja. Ponadto dynamika inwestycji publicznych w latach 2020- 21 prawdopodobnie ukształtuje się powyżej naszych wcześniejszych oczekiwań. Niemniej nasze prognozy dla inwestycji przedsiębiorstw są wciąż pesymistycznie. Aktywność inwestycyjna firm będzie ograniczona w tym roku z uwagi na niski stopień wykorzystania mocy produkcyjnych i podwyższoną niepewność związaną z dalszym rozwojem epidemii. Oczekujemy dwucyfrowego spadku nakładów na środki trwałe w tym segmencie w drugiej połowie roku” — podkreślają analitycy Credit Agricole.

Inne banki też rewidują prognozy: Erste podniosło swoją prognozę na 2020 r. z -3,7 proc. na -3,2 proc., Santander Bank z -3,8 proc. na -3 proc., a Pekao z -3,5 proc. na -2,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane