Czytasz dzięki

Kwieciński: w tym roku pierwsze przejęcia ciepłowni przez PGNiG

  • PAP
opublikowano: 29-04-2020, 07:14

Ciepłownictwo to rynek bardzo silnie rozproszony, który wymaga potężnych inwestycji i który będzie przestawiał się z węgla na gaz. To dla nas szansa – mówi w środowym "Dzienniku Gazecie Prawnej" prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Kwieciński, pytany przez dziennik, jak pandemia i globalny spadek zapotrzebowania na surowce wpływa na spółkę, zaznaczył, że II kwartał będzie dla PGNiG dużo trudniejszy.

Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG
Zobacz więcej

Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG fot. Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

"Jeśli chodzi o sprzedaż do klientów indywidualnych, to nie powinno być zbyt dużej różnicy względem zeszłego roku, ale w segmencie przedsiębiorstw zużycie będzie mniejsze, a to przełoży się na nasze wyniki" – powiedział gazecie.

Na pytanie dziennika, czy w związku z przewidywanym spadkiem popytu ze strony przedsiębiorstw w II kwartale PGNiG nie martwi się o nadwyżki gazu odpowiedział, że w spółce stopień zapełnienia wynosi ok. 50 proc.

"To o 12-14 proc. więcej niż rok temu, ale nadal mamy sporo miejsca, co pozwala na elastyczność" – poinformował. Zaznaczył, że nie widzi powodów, aby zmieniać tegoroczne plany dostaw LNG. "Spodziewamy się, że w 2020 r. będzie ich więcej niż w 2019 r." – ocenił.

"W tym roku będziemy aktualizować naszą strategię na lata 2017-2022, będziemy chcieli uwzględnić w niej szanse, które pojawiają na rynku krajowym i europejskim" – podkreślił Kwieciński, pytany przez gazetę o zmianę strategii spółki. Dodał, że PGNiG chce stawać się koncernem multienergetycznym i jedną z tych firm, która w Polsce będzie realizowała cele unijnego Zielonego Ładu. "Chcemy zaangażować się m.in. w biogaz" – powiedział "DGP".

Kwieciński, pytany przez gazetę, czy kryzys pozwoli na przejęcia zapowiadane przez niego po objęciu prezesury w PGNiG wskazał: "jak najbardziej zakładamy przejęcia i akwizycje. Uważamy, że jesteśmy predestynowani do tego, żeby integrować ciepłownictwo w Polsce".

Przypomniał, że PGNiG ma drugą największą spółkę na tym rynku – Termikę. "Jest to segment bardzo silnie rozproszony, który wymaga potężnych inwestycji i który będzie przestawiał się z węgla na gaz. To dla nas szansa" – powiedział dziennikowi.

"Myślę, że w tym roku zawrzemy pierwsze transakcje" – odpowiedział pytany przez "DGP", kiedy PGNiG może przejąć pierwsze ciepłownie. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane