Lagarde: Trump odpowiedzialny za zagrożenia dla globalnej gospodarki

opublikowano: 21-10-2019, 07:05

Christine Lagarde, była szefowa MFW, a wkrótce prezes Europejskiego Banku Centralnego, nie ma wątpliwości, że nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa tworzy zagrożenia dla globalnej gospodarki.

W wywiadzie dla amerykańskiego programu “60 Minutes” Lagarde zwróciła uwagę, że niepewność powodowana przez politykę prezydenta USA skłoniła inwestorów do wstrzymania się z podejmowaniem ryzyka. Była szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego podkreśliła, że rozpoczęta przez Trumpa wojna handlowa z Chinami  „będzie wielkim >>strzyżeniem<< dla globalnej gospodarki”

Zobacz więcej

Christine Lagarde (fot. Bloomberg)

- Stabilność rynków nie powinna zależeć od jednego, czy drugiego wpisu na Twitterze. Wymaga rozwagi, myślenia, ciszy oraz przemyślanych i racjonalnych decyzji – powiedziała Lagarde. – Jeśli powodujesz redukcję prawie jednego punktu procentowego wzrostu, to oznacza mniejsze inwestycje, mniej miejsc pracy, większe bezrobocie i mniejszy wzrost gospodarczy – dodała.

Była szefowa MFW odniosła się także do brexitu. Podkreśliła, że jeśli do niego dojdzie, skutki nie będą odczuwalne tylko w Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej, ale także w USA, co wynika z wzajemnych powiązań globalnej gospodarki. Powodują one także, że nacjonalizm gospodarczy jest receptą na porażkę, uważa Lagarde.

- Handel międzynarodowy, powiązania, przenoszenie się ludzi i kapitału wyprowadziły setki milionów ludzi z ubóstwa. A teraz niektórzy ludzie w gospodarkach rozwiniętych mówią: „Dlaczego ma mnie to obchodzić?”. Cóż. Obchodzi nas osoba mieszkająca obok. A dzięki powiązaniom, to obok jest już wszędzie na świecie – powiedziała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu