Lartiq w sądzie wygrał z KNF

opublikowano: 02-11-2020, 22:00

Decyzja nadzoru o odebraniu TFI licencji i nałożeniu kary pieniężnej została uchylona. Wyrok jest nieprawomocny.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • – jaka jest treść decyzji i czy wyrok jest prawomocny,
  • – co oznacza decyzja sądu dla firmy,
  • – z jakiego powodu KNF rok temu cofnął TFI pozwolenie na działalność,
  • – co stało się z funduszami Lartiqa.

5 listopada 2019 r. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) odebrała Lartiq TFI licencję na prowadzenie działalności i nałożyła na TFI 5 mln zł kary. Decyzja miała rygor natychmiastowej wykonalności, choć spółka od razu postanowiła się od niej odwołać. Niemal równo rok później rację przyznał jej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (WSA).

Wyrokiem z 27 października 2020 r. uchylił decyzję KNF i obciążył urząd kwotą 95 tys. zł tytułem zwrotu kosztów postępowania. Decyzja jest nieprawomocna. Uzasadnienia wyroku jeszcze nie ma, przez pandemię zapadł on też bez udziału stron, więc nieznane są nawet ustnie wygłoszone jego motywy. Zarówno przedstawiciele Lartiqu, jak i KNF potwierdzili nam jednak, że WSA uchylił decyzję KNF z 5 listopada 2019 r.

— Na tym etapie nie komentujemy sprawy. Czekamy na uzasadnienie wyroku. Po zapoznaniu się z nim podejmiemy decyzję w sprawie dalszych kroków — zaznacza Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.

Decyzja KNF była związana ze sprawą GetBacku. Nazwa windykatora w niej nie padła, ale kontekst nie pozostawiał wątpliwości, że właśnie współpraca Lartiqu (jeszcze pod nazwą Trigon TFI) z GetBackiem była powodem odebrania licencji.

„Towarzystwo zaniedbało wykonywania swoich ustawowych obowiązków i dopuściło do sytuacji, w której naruszone zostały przepisy mające fundamentalne znaczenie dla oceny funkcjonowania Towarzystwa jako profesjonalnego podmiotu działającego na rynku kapitałowym, zarządzającego instytucjami wspólnego inwestowania. Powodem negatywnej oceny postępowania Towarzystwa jest przede wszystkim brak sprawowania właściwego nadzoru nad podmiotem, któremu Towarzystwo zleciło zarządzanie portfelami inwestycyjnymi Funduszy Trigon Profit” — głosił komunikat KNF.

Poza dziewięcioma funduszami Profit KNF dopatrzyła się także nieprawidłowości w wycenie funduszy Quantum Absolute Return FIZ, Quantum Neutral FIZ, Venture FIZ, Opportunity FIZ i XXI FIZ.

„Towarzystwo akceptowało model wyceny instrumentów finansowych stanowiących przedmiot lokat wskazanych funduszy oparty na kursie, który nie uwzględniał zasady wartości godziwej. Nie brano pod uwagę faktycznej wartości, za jaką dany składnik aktywów mógłby zostać wymieniony, a zobowiązanie uregulowane na warunkach transakcji rynkowej pomiędzy zainteresowanymi i dobrze poinformowanymi, niepowiązanymi ze sobą stronami” — twierdziła KNF.

Ponieważ decyzja KNF miała rygor natychmiastowej wykonalności, Lartiq nie prowadzi obecnie żadnych funduszy. Większość z nich przejęła Ipopema TFI, po jednym Rockbridge, Skarbiec i Agio. Jeden znalazł się w likwidacji.

Lartiq był drugim TFI, które straciło licencję w związku ze sprawą GetBacku. W sierpniu 2019 r. kara taka dotknęła Saturn, a w lutym 2020 r. Altus. Ten ostatni złożył wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez KNF i wciąż na to czeka.

W momencie odebrania licencji aktywa Lartiq TFI mialy wartość 1 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane