Ławrow proponuje szczyt paneuropejski ws. bezpieczeństwa

PAP
28-09-2008, 11:06

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zaproponował w sobotę w Nowym Jorku "paneuropejski szczyt" w  celu przeanalizowania propozycji stworzenia nowego systemu wspólnego bezpieczeństwa w Europie.

"Obecna architektura bezpieczeństwa w Europie nie przeszła próby wytrzymałości podczas ostatnich wydarzeń" - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji przed Zgromadzeniem Ogólnym NZ, nawiązując do kryzysu gruzińskiego.

W podobnym tonie wypowiedział się przed dwoma tygodniami prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Oświadczył, że jego kraj nie jest zadowolony z obecnej architektury międzynarodowego bezpieczeństwa, która - jak podkreślił - nie zdała egzaminu podczas niedawnych wydarzeń na Kaukazie.

Według gospodarza Kremla 8 sierpnia w Osetii Południowej był dla Rosji tym, czym dla USA 11 września 2001 roku.

Miedwiediew wskazał na potrzebę istnienia "systemu bezpieczeństwa, który byłby zgodny z prawem międzynarodowym, a nie +prawem silnego+". "Policentryczny świat, to jedyny sposób na sprostanie współczesnym wyzwaniom" - zaznaczył. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Ławrow proponuje szczyt paneuropejski ws. bezpieczeństwa