Legg Mason TFI przypomina o dywidendach

opublikowano: 14-03-2017, 22:00

Nowy fundusz towarzystwa staje w szranki z konkurentami stawiającymi na spółki dywidendowe. Bezpośrednie starcie nastąpi na polu spółek europejskich.

Hossa to nie jest czas, kiedy dywidendy są w centrum uwagi inwestorów, ale Legg Masson TFI idzie pod prąd i do oferty wprowadził właśnie fundusz Europejskich Spółek Dywidendowych. Pieniądze klientów będą pośrednio — przez fundusz bazowy Legg Mason QS MV European Equity Growth and Income Fund — lokowane w akcjach spółek ze starego kontynentu, w tym w maksymalnie jednej piątej — w krajach zaliczanych do rozwijających się. Minimalna kwota pierwszej i każdej kolejnej wpłaty wynosi 100 zł. Piotr Rzeźniczak, członek zarządu Legg Mason TFI i szef zespołu inwestycji, zaznacza, że inwestowanie w spółki dywidendowe to od lat jeden z wyraźnych trendów na światowym rynku.

Piotr Rzeźniczak, członek zarządu Legg Mason TFI i szef zespołu inwestycji, zaznacza, że inwestowanie w spółki dywidendowe to od lat jeden z wyraźnych trendów na światowym rynku.
Zobacz więcej

Piotr Rzeźniczak, członek zarządu Legg Mason TFI i szef zespołu inwestycji, zaznacza, że inwestowanie w spółki dywidendowe to od lat jeden z wyraźnych trendów na światowym rynku. WMA

— Spółki, które trafią do portfela, poza wypłacaniem atrakcyjnych dywidend, muszą posiadać długą historię wiarygodnych danych finansowych, spełniać minimalne kryteria dotyczące dziennego wolumenu obrotu, a także wykazywać niską wrażliwość na zmiany sytuacji rynkowej oraz cechować się atrakcyjną wyceną i dobrymi wskaźnikami fundamentalnymi — dodaje Piotr Rzeźniczak.

Bezpośredni konkurenci debiutanta z oferty Legg Mason, a więc fundusze skoncentrowane na europejskich spółkach dywidendowych, to: NN (L) Europejski Spółek Dywidendowych, Arka Prestiż Europejskich Spółek Dywidendowych i Allianz Dywidendowy Akcji Europejskich. Najstarszy z nich, a więc fundusz z oferty NN Investment Partners TFI, w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zarobił 12,5 proc. Na koniec lutego pracowało w nim 187,1 mln zł.

Obecnie na polskim rynku dostępnych jest kilkanaście funduszy (w tym trzynaście otwartych), które położyły szczególny nacisk na spółki dywidendowe, manifestując to w nazwie. Na czele stawki, biorąc pod uwagę roczny (45,9 proc.) i trzyletni wynik (55,2 proc.), plasuje się rozwiązanie z oferty TFI PZUPZU Akcji Spółek Dywidendowych. Na koniec lutego jego aktywa wynosiły ponad 300 mln zł. Spośród funduszy otwartych więcej (ponad 750 mln zł) zgromadził tylko NN (L) Globalny Spółek Dywidendowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu