Czytasz dzięki

Libor spadł najmocniej od ponad 11 lat

opublikowano: 28-02-2020, 15:01

Jeden z najważniejszych na świecie wskaźników zadłużenia odnotował w piątek największy jednodniowy spadek od ponad dekady.

Trzymiesięczna londyńska stopa pożyczek międzybankowych Libor - punkt odniesienia dla bilionów dolarów w produktach finansowych na całym świecie - spadła o 11,8 punktu bazowego do 1,46275 proc. To największa jednodniowa przecena wskaźnika od grudnia 2008 r. w szczycie światowego kryzysu finansowego. 

Korekta odzwierciedla oczekiwania rynku odnośnie bardziej agresywnego tempa łagodzenia polityki pieniężnej przez amerykański Bank Rezerw Federalnych w celu poradzić sobie z ekonomicznym wpływem koronawirusa.

Inwestorzy z rynku kontraktów terminowych wyceniają obecnie obniżkę stóp o 86 punktów bazowych w 2020 r. przez Fed. Jest to równowartość ponad trzech standardowych obniżek stóp o 25 pb. Na dodatek pierwsza obniżka jest niemal przez wszystkich oczekiwana już w marcu. Przed tygodniem oczekiwania obejmowały obniżki w skali 48 pb do końca roku. Oczekiwania jednak gwałtownie wzrosły w tym tygodniu, ponieważ obawy o wirusy doprowadziły do głębokiej przeceny na rynkach akcji na całym świecie i skierowały inwestorów w tradycyjne bezpieczne przystanie, jak złoto czy dolar i frank szwajcarski.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane