LOT Crew: od stycznia br. o 14 proc. wzrośnie budżet na wynagrodzenia pilotów

  • PAP
opublikowano: 28-01-2019, 16:10

Od stycznia br., o 14 proc. wzrośnie budżet na wynagrodzenia dla części pilotów zatrudnianych przez LOT Crew, spółki córki PLL LOT - poinformował PAP w poniedziałek LOT Crew. Podwyżki dostaną kapitanowie i pierwsi oficerowie samolotów Boeing 787 Dreamliner i Bombardier Q400 oraz kapitanowie Boeingów 737 i Embraerów.

"Piloci współpracujący z LOT-em za pośrednictwem spółki LOT Crew (na umowach B2B - PAP) otrzymają podwyżki wynagrodzeń oraz zostaną objęci programem premiowym opartym o wskaźnik punktualności. Tym samym budżet wynagrodzeń pilotów w LOT Crew wzrośnie średnio o 14 proc. Nowe stawki wynagrodzeń będą obowiązywały od początku roku, czyli od 1 stycznia 2019 r." - poinformowano w komunikacie.

PLL LOT
Zobacz więcej

PLL LOT Fot. Andrzej Hulimka/Forum

Jak dodano, wzrostem wynagrodzeń zostaną objęci: kapitanowie i pierwsi oficerowie samolotów Boeing 787 Dreamliner i Bombardier Q400 oraz kapitanowie Boeingów 737 i Embraerów.

Ponadto, wszyscy piloci zostaną objęci programem premiowym opartym o kluczowy z perspektywy pasażerów wskaźnik punktualności. "Jest to program zbudowany na założeniach analogicznych do tych, jakie LOT zaproponował pilotom etatowym. Wartość premii będzie uzależniona od pozycji LOT-u w rankingu punktualności wobec konkurencyjnych linii lotniczych. Maksymalna możliwa do uzyskania roczna premia będzie wynosiła 8 tys. zł w przypadku pierwszego oficera i 12 tys. zł w przypadku kapitana" - czytamy.

Jak przekazano, ze spółką LOT Crew współpracuje około 400 pilotów. W ciągu ostatnich 12 miesięcy LOT Crew nawiązało współpracę z 150 pilotami, w tym samym czasie rozwiązane zostały umowy z 15 osobami. Do końca 2019 r. LOT Crew zamierza pozyskać dodatkowych 200 pilotów, a do 2025 r. przewiduje zwiększyć ich liczbę o ponad 1000 osób.

"Odbyliśmy konstruktywne spotkania z pilotami współpracującymi z LOT Crew, wsłuchaliśmy się w ich opinie i oczekiwania, a następnie wspólnie z LOT-em przygotowaliśmy ofertę, która dostosowana jest do tych oczekiwań i obecnych możliwości finansowych LOT-u. Oferta w takim kształcie została zaprezentowana pilotom w ubiegły piątek. Dzięki nowym stawkom już od początku 2019 roku nasza oferta skierowana do obecnych i przyszłych pilotów chcących związać swoją karierę z narodowym przewoźnikiem staje się bardziej konkurencyjna na lotniczym rynku pracy" - powiedział cytowany w komunikacie prezes LOT Crew Jerzy Makula.

16 stycznia Zarząd PLL LOT złożył pilotom i stewardesom zatrudnionym na umowę o pracę ofertę podwyżek w średniej wysokości 14 proc. W praktyce oznacza to, w zależności od zaszeregowania stanowiska i stażu pracy danego pracownika, wzrost wynagrodzeń miesięcznych wynosi od około 550 zł (brutto - PAP) do 1700 zł dla stewardes i od około 1600 zł do 6300 zł dla pilotów. Pracodawca zaoferował zwiększenie wynagrodzeń zarówno części stałej jak i zmiennej. Zgodnie z złożeniami około 70 proc. zaproponowanego budżetu zostałoby przeznaczone na wzrost wynagrodzeń, a około 30 proc. na wzmocnienie systemu premiowego.

Przyjęcie tych propozycji wymaga zgody związków zawodowych. Spółka prowadzi w tej sprawie rozmowy ze związkowcami od początku listopada 2018 r.

LOT jest częścią Polskiej Grupy Lotniczej, gdzie 100 proc. udziałów ma Skarb Państwa. Nadzór nad PGL sprawuje Prezes Rady Ministrów. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu