LUG znów zabłyśnie w stolicy

opublikowano: 09-03-2023, 17:07
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Giełdowy producent oświetlenia wygrał warszawski przetarg istotny z wielu powodów. Wkrótce przedstawi nową strategię.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jak duże znaczenie dla przychodów firmy LUG ma wygrany przetarg
  • z jakich innych względów jest dla niej bardzo ważny
  • jak przebiega budowanie portfela zamówień w tym roku
  • czy ten rok zapowiada się lepiej pod względem wpływu otoczenia na rentowność spółki
  • co będzie kluczowym elementem jej nowej strategii, którą wkrótce ogłosi

Notowany na NewConnect LUG, producent oświetlenia, zakończył czwartkową sesję wzrostem kursu do 5,5 zł. Kapitalizacja spółki, której znaczącym akcjonariuszem (5 proc.) jest od 2021 r. MKK3 – holding Marcina Grzymkowskiego, twórcy eObuwia i Sportano – zwiększyła się do ok. 40 mln zł. Przyczyniła się do tego wygrana w dużym przetargu.

Ważne kontrakty w Warszawie

LUG ma m.in. wymienić w Warszawie 35,3 tys. ulicznych opraw oświetleniowych LED. Wartość zamówienia wynosi 39,4 mln zł brutto, a możliwa jest jeszcze dodatkowa dostawa za maksymalnie 5 mln zł. Podstawowe zlecenie stanowiłoby ok. 17 proc. przychodów spółki za 2022 r. – wzrosły one wówczas o 16,9 proc. r/r do 238,5 mln zł (za 54,5 proc. odpowiadał eksport). Przed podpisaniem umowy spółka musi jeszcze odczekać 10 dni na ewentualne odwołania dwójki konkurentów.

– Byłby to nasz kolejny projekt wymiany oświetlenia ulicznego w Warszawie, a przygotowanie do nich stymulowało rozwój naszej oferty. Uzyskaliśmy w skali przemysłowej wynik, który dotychczas był do osiągnięcia tylko w laboratoriach: 190 lumenów z wata. To bardzo ważne w kontekście energooszczędności, która była istotnym kryterium w przetargu warszawskim i jest brana pod uwagę w wielu miejscach na świecie. Dzięki temu sukcesowi oraz prowadzeniu prac w Warszawie otrzymujemy zaproszenia do udziału w innych przetargach – mówi Ryszard Wtorkowski, prezes firmy LUG.

Prace w ramach pierwszego stołecznego przetargu na wymianę oświetlenia, wartego ok. 40 mln zł, spółka zakończy w czerwcu. 22,5 mln zł uwzględniła już w ubiegłorocznych przychodach.

– Realizacja drugiej części modernizacji będzie uzależniona od momentu rozpoczęcia projektu i potrwa co najmniej do września 2024 r. Przychody znalazłyby odzwierciedlenie w wynikach za 2023 i 2024 r. – informuje Ryszard Wtorkowski.

Firma w rękach rodziny:
Firma w rękach rodziny:
Ryszard Wtorkowski jest nie tylko prezesem, ale też największym akcjonariuszem spółki LUG. Ma 37,1 proc. akcji, a wspólnie z żoną Iwoną 52,7 proc.
materiały prasowe

Zamówień nie brakuje

Do przyszłej sprzedaży LUG podchodzi z optymizmem. Podkreśla, że w oświetleniu ulicznym, do którego przywiązuje największą wagę, portfel zamówień szybko rośnie nie tylko dzięki projektom krajowym, ale także zagranicznym zleceniom. Za przykład podaje wart ok. 13 mln zł projekt w holenderskim mieście Houten. W pozostałych segmentach - przemysłowym i architektonicznym - zamówień również przybywa.

W 2022 r. spółka podwoiła zysk operacyjny do 8,2 mln zł, a EBITDA o jedną trzecią do 19,3 mln zł, poprawiając marżę z 7,2 do 8,1 proc. Wynik netto spadł natomiast z 4,4 do 3,1 mln zł. Rentowność mogła być lepsza, ale otoczenie nie sprzyjało – sam koszt finansowy podwoił się do 6,4 mln zł.

– Gdy w 2021 r. zawieraliśmy umowę na prowadzone prace w Warszawie, nie mogliśmy przewidzieć tego, co wydarzyło się w kolejnym roku. Zmienność na rynku walut i surowców (głównie aluminium), ograniczona podaż elektroniki oraz wysoka inflacja obciążyły nasz ubiegłoroczny wynik. Wydaje się, że ten rok powinien być bardziej stabilny, ale po doświadczeniach z ostatnich lat nie jesteśmy w stanie ze stuprocentową pewnością stwierdzić, że osiągniemy planowaną rentowność – mówi Ryszard Wtorkowski.

Nowa strategia firmy LUG już wkrótce

W ostatnich dniach marca LUG przedstawi strategię na lata 2023-26. Prezes spółki ujawnia, że podtrzyma w niej elementy stanowiące filary rozwoju z minionego okresu strategicznego, ale pojawią się też nowe cele i inicjatywy dotyczące poprawy efektywności funkcjonowania.

– Jej kluczowym elementem będzie to, co już widać w naszych działaniach – zamierzamy wyróżniać się efektywnością energetyczną, a nie konkurować ceną. To możliwość ograniczenia konsumpcji energii oraz emisji CO2 odpowiada na potrzeby naszych klientów na całym świecie – stwierdza szef spółki.

14,3mln zł

Tyle LUG zainwestował w 2021 r…

11,1mln zł

…a tyle w 2022 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane