Łukaszenka: Mińsk i Moskwa uzgodniły plany pogłębienia integracji gospodarczej

  • PAP
opublikowano: 22-04-2021, 21:58

Białoruś i Rosja uzgodniły 26-27 tzw. map drogowych, czyli dokumentów dotyczących pogłębionej integracji gospodarczej obu krajów - powiedział w czwartek w Moskwie białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka na spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Aleksander Łukaszenka
Aleksander Łukaszenka
fot. Evgeny Maloletka/Bloomberg

Dokumenty te uzgodnione zostały na szczeblu rządów. Łukaszenka ocenił, że są to "bardzo poważne programy" dotyczące integracji. "Pozostało niewiele - dwa, trzy bardzo poważne programy o charakterze gospodarczym, w tym podatki" - relacjonował.

"Map drogowych", o których Mińsk i Moskwa rozmawiają od 2019 roku, było ogółem 31, ale później niektóre z nich zostały połączone. Najwięcej rozbieżności podczas negocjowania tych programów dotyczyło sektora naftowo-gazowego i integracji systemów podatkowych Białorusi i Rosji. Ambasador Białorusi w Moskwie Uładzimir Siemaszka mówił w zeszłym roku, że uzgadnianie "map drogowych" może zakończyć się w maju br.

Łukaszenka, który jest w Moskwie z wizytą roboczą przekonywał, że jego kraj i Rosja powinny wzmacniać współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. Zapewnił, że oba kraje nakreślą "linie, których nikt nie powinien przekraczać". Moskwa i Mińsk "mogą stosownie odpowiedzieć siłom, które "nie rozumieją", że trzeba "żyć pokojowo" - ostrzegł.

Zdaniem komentatorów białoruskich ceną za wsparcie Łukaszenki przez Moskwę podczas ubiegłorocznych protestów jest pogłębianie integracji na warunkach rosyjskich. Mińsk zgodził się już m.in. na przekierowanie swojego eksportu z portów w krajach bałtyckich do portów rosyjskich. W lecie, jak zapowiedziały resorty obrony, na Białoruś mają przylecieć rosyjskie samoloty wojskowe, by prowadzić wspólne z gospodarzami dyżury bojowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane