Made in EU wciąż robi wrażenie

JURIJ ŠIMAC „Finance”
opublikowano: 20-05-2014, 00:00

Kraje powinny włożyć więcej wysiłku w poprawę otoczenia biznesu — uważa szef słynnego słoweńskiego producenta układów wydechowych

IGOR AKRAPOVIČ WŁAŚCICIEL FIRMY AKRAPOVIČ

IGOR AKRAPOVIČ WŁAŚCICIEL FIRMY AKRAPOVIČ (FOT. Ales Beno)
IGOR AKRAPOVIČ WŁAŚCICIEL FIRMY AKRAPOVIČ (FOT. Ales Beno)
None
None

Zarówno Europa, jak i poszczególne kraje powinny same rozwiązywać swoje problemy, dlatego że przede wszystkim to one je spowodowały. Nie należy też niczego pozostawiać przypadkowi — twierdzi jeden z najbardziej rozpoznawalnych słoweńskich przedsiębiorców. Hołdując tej zasadzie, umieścił swoje biuro dokładnie nad halą produkcyjną.

Pracownicy, samochody i motocykle, jego wielka miłość, są tylko o krok od niego. Firma, w której dziś pracuje 700 osób, to jego hobby. Jej budowę zaczynał od garażu. Gdy jeszcze ścigał się w zawodach motocyklowych, sam przygotowywał swoje maszyny. Aby zarobić na opłaty startowe, zaczął serwisować motocykle innych rajdowców, swoich rywali.

— Interes szybko się rozwijał, początkowo robiłem tuning silników do motocykli wyścigowych, a potem zająłem się układami wydechowymi, bo na rynku nie było dobrej jakości czy bardziej rozwiniętych układów. Jako firma szybko dostaliśmy się do niemieckich mistrzostw superbike’ów, potem zaczęliśmy współpracować z japońskimi producentami motocykli. Pierwszym zawodnikiem, który wygrał światowe mistrzostwa z naszym układem wydechowym, był Colin Edwards. Od tamtej pory już tylko pniemy się w górę — mówi Igor Akrapovič.

Jego układy są stosowane m.in. przez Valentino Rossiego czy Jorge’a Lorenza w mistrzostwach Grand Prix, off-road i superbike’ów, jak również przez rosnące grono kierowców samochodowych.

Europa dwóch prędkości

Gdy politycy wciąż jeszcze mówią o niebezpieczeństwie Europy dwóch prędkości, słoweński przedsiębiorca odczuwa to na co dzień.

— Niektóre kraje, na przykład Niemcy, robią świetną robotę, stwarzając jak najlepsze warunki dla biznesu, dlatego pracownicy techniczni migrują do tego kraju. Powinniśmy więcej zrobić dla przedsiębiorczości. Być może problem nie leży jedynie na poziomie państwa, lecz społeczeństwa jako całości, ale niestety opinia publiczna we wszystkich „problematycznych krajach UE” przejawia silny opór przeciwko jakiemukolwiek działaniu — uważa Igor Akrapovič. Jak odnoszący sukcesy przedsiębiorca rozwiązałby europejski problem bezrobocia młodych?

— Problem w tym, że większość młodych ludzi decyduje się studiować, zamiastuczyć się zawodu. W Słowenii jest to szczególnie widoczne. Nie ma nic złego w braku dyplomu, jeśli zamiast tego ma się fach. Jeśli ktoś jest profesjonalistą, jest równie dobrze opłacany — twierdzi były rajdowiec. Poza Europą głównymi rynkami przedsiębiorcy są Chiny, Japonia i USA. Czy metka Made in EU robi tam wrażenie?

— Szczególnie ważna jest w Chinach. Europejskie produkty są tam wysoko cenione, nawet bardziej niż na rynku amerykańskim. Ale to nie wystarczy, bo to marka sprzedaje produkt — mówi Igor Akrapovič.

W tym roku minęło dziesięć lat od wejścia Słowenii do UE. Wiele się zmieniło, ale wciąż jest sporo do zrobienia, by umożliwić firmom złapanie głębszego oddechu. — Chciałbym mieć bardziej zunifikowane i prostsze przepisy. W wielu częściach Europy wciąż dominują lokalne regulacje — mówi Igor Akrapovič.

USA uczą konkurencyjności

W ostatnich latach Europa pozostawała w tyle za USA pod względem konkurencyjności. Widać to w oficjalnych statystykach, odczuwa to biznes.

— Jest wiele czynników, które na to wpływają, począwszy od waluty. W porównaniu z USA Europa jest nieelastyczna, a poszczególne kraje mają całkiem odmienne systemy podatkowe — mówi przedsiębiorca. Jest zdecydowanym przeciwnikiem subsydiów i pomocy rządowej. Jego zdaniem, to powinien być jeden z gorących tematów w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego — od subsydiowania energii odnawialnej po alokację funduszy europejskich.

— Pieniądze powinny trafiać do tych firm, które dobrze działają, a bardzo często tak nie jest. Większość gubi się gdzieś po drodze albo trafia do niewłaściwych spółek, które faktycznie żyją z funduszy europejskich. Brakuje transparentnej kontroli nad wydawaniem unijnych pieniędzy — uważa Igor Akrapovič.

Igor Akrapovič

Urodzony w 1956 r. Zawód: elektrotechnik, rajdowiec W 1990 r. roku założył firmę Skorpion, producenta układów wydechowych dla motocykli, w których stal zastąpił włóknami węglowymi i tytanem W 1997 r. firma zmieniła nazwę na Akrapovic; po zainwestowaniu w nowe technologie układy wydechowe produkuje do aut rajdowych W 2013 r. miała 60 mln EUR przychodów

Słowenia

Liczba mieszkańców: 2 061 085

PKB: 35,3 mld EUR w 2013 r.

Prognoza wzrostu PKB (oficjalna rządowa): 0,5 proc. w 2014 r. i 0,7 proc. w 2015 r.

Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto (luty 2014): 1521 EUR

Cena benzyny 95: 1,47 EUR/litr

Cena mkw. mieszkania w stolicy (poza centrum): 1900 EUR (1 kw. 2014)

Liczba europosłów: 8

Europrojekt grupy Bonnier

Siedem gazet ekonomicznych należących do grupy Bonnier: „Äripäev” (Estonia), „Børsen” (Dania), „Dagens Industri” (Szwecja), „Finance” (Słowenia), „Kauppalehti” (Finlandia), „Verslo Žinios” (Litwa) oraz „Puls Biznesu” równolegle publikuje rozmowy z czołowymi przedsiębiorcami każdego z tych krajów oraz kandydatami unijnych frakcji na szefów Komisji Europejskiej na temat największych wyzwań stojących przed naszym kontynentem. Dzięki połączeniu sił publikacje dotrą do 927 tys. Europejczyków. W ramach europrojektu na łamach siedmiu gazet zagoszczą:

Jean-Claude Juncker

— kandydat Europejskiej Partii Ludowej na szefa Komisji Europejskiej

Martin Schulz — kandydat Grupy Socjalistycznej na szefa Komisji Europejskiej

Guy Verhofstadt

— kandydat Grupy Liberałów i Demokratów na szefa Komisji Europejskiej

Leszek Czarnecki — twórca grupy Getin, największego prywatnego gracza na polskim rynku finansowym, właściciel dewelopera LC Corp. oraz założyciel kilku sprzedanych z sukcesem firm

Taavet Hinrikus — pierwszy pracownik i współtwórca Skype’a, po jego sprzedaży działał jako doradca i anioł biznesu, współzałożyciel TransferWise zajmującej się międzynarodowym transferem pieniędzy, która — podobnie jak Skype — ma dokonać na tym polu rewolucji

Igor Akrapovic — założyciel i prezes słoweńskiej firmy Akrapovic, sławnego na całym świecie producenta układów wydechowych do samochodów i motocykli

Leif Johansson — czołowy szwedzki menedżer, przez 14 lat prezes Grupy Volvo, obecnie szef rady nadzorczej Ericssona i AstraZeneki, przez magazyn „Focus” uznawany za numer 6. na liście najbardziej wpływowych Szwedów

Robertas Dargis — założyciel grupy Eika działającej w sektorze budowlanym i deweloperskim, szef Litewskiej Konfederacji Przemysłowców

Niels B. Christiansen

— prezes duńskiej grupy Danfoss, światowego potentata w produkcji komponentów i rozwiązań, m.in. dla chłodnictwa, klimatyzacji i ogrzewania, członek rady nadzorczej Danske Banku i Duńskiej Konfederacji Przemysłu

Jaakko Kiander — jeden z największych fińskich ekspertów od systemu emerytalnego, członek zarządu trzeciego co do wielkości funduszu emerytalnego w Finlandii

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JURIJ ŠIMAC „Finance”

Polecane