MAE: USA mogą w tym roku zostać największym producentem ropy

opublikowano: 27-02-2018, 13:17
aktualizacja: 27-02-2018, 13:20

Z pewnością w przyszłym roku, a być może już w obecnym, USA wyprzedzą Rosję i staną się największym na świecie producentem ropy naftowej, prognozuje Międzynarodowa Agencja Energii (MAE).

W 2017 roku USA wyprzedziły Arabię Saudyjską i stały się numerem dwa w globalnym rankingu producentów ropy. Fatih Birol, szef MAE twierdzi, że największym producentem ropy USA staną się „z pewnością w przyszłym roku”.

Zobacz więcej

Ropa naftowa

Bloomberg

W 2017 roku wydobycie ropy w USA przekroczyło 10 mln baryłek dziennie po raz pierwszy od wczesnych lat 70. ubiegłego wieku. Rośnie nadal w obecnym roku. Styczniowe sięgało 10,2 mln baryłek dziennie, a do końca 2018 roku ma przekraczać 11 mln baryłek dziennie, wynika z analiz U.S. Energy Information Administration.

Dla porównania, wydobycia ropy w Arabii Saudyjskiej obecnie nie przekracza 10 mln baryłek dziennie. W Rosji sięga 10,95 mln baryłek dziennie. Oba kraje ograniczyły wydobycie aby zrównoważyć rynek i spowodować wzrost cen. Porozumienie w tej sprawie, w którym USA nie uczestniczą, obowiązuje do końca roku.

W lutowym raporcie MAE wskazywała, że „kolosalny” wzrost wydobycia ropy w USA może zniweczyć działania OPEC i Rosji w kierunku zrównoważenia rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / MAE: USA mogą w tym roku zostać największym producentem ropy