Makao coraz skuteczniej rywalizuje z Las Vegas

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 30-04-2006, 15:25

W Makau, specjalnym regionie administracyjnym Chin, kasyna wyrastają jak grzyby po deszczu. Obroty sektora gier hazardowych w zeszłym roku zwiększyły się tam o ponad 10 proc. i wyniosły 5,5 mld dolarów.

W Makau, specjalnym regionie administracyjnym Chin, kasyna wyrastają jak grzyby po deszczu. Obroty sektora gier hazardowych w zeszłym roku zwiększyły się tam o ponad 10 proc. i wyniosły 5,5 mld dolarów. Specjaliści przewidują, że w najbliższych 3-4 latach obroty te podwoją się.

Nadmorskie Makau coraz skuteczniej rywalizuje z Las Vegas o miano światowego centrum hazardu. Las Vegas było w 2005 roku "warte" 6 mld USD i lata burzliwego rozwoju ma już za sobą. Już w tym roku może ono zostać zdystansowane przez Makau.

Ekspansji hazardu sprzyjają lokalne władze; na terytorium b.portugalskiej enklawy dozwolona jest reklama "jaskiń gry". Ulice obwieszone są plakatami reklamowymi, przebrani za krupierów pracownicy rozdają ulotki i broszury.

Brytyjczyk Mike z kasyna w hotelu "Grand Emperor", wręcza przechodniom ulotki na Placu Senackim, znajdującym się w historycznym, zbudowanym przez kolonizatorów, centrum Makau. "Mamy tu wielu hazardzistów, dlatego rzadko kiedy ludzie odrzucają moje ulotki" - powiedział PAP.

Ulotki Mike'a noszą specjalny stempel władz spółki akcyjnej - Towarzystwa Gier Hazardowych Makau. Informują, że poza "bajecznymi zyskami" w "Grand Emperor" klienta czekają także rozkosze podniebienia i towarzystwo pięknych pań.

W "Grand Emperor" zainstalowano dziesiątki automatów i stołów do gry, jednak nie jest to największy ośrodek hazardu w Makau. Palmę pierwszeństwa dzierży hotel "Lizbona", od dawna słynący z gier hazardowych. Tłumy hazardzistów odwiedzają również zacumowane w porcie pływające kasyno "Pałac".

Marzący o wysokich wygranych goście pochodzą przeważnie z Hongkongu oraz z zamożnych miast chińskiego wybrzeża: Kantonu, Shenzhen i strefy ekonomicznej Zhuhai, a także z Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Poza Makau uprawianie hazardu jest w Chinach surowo zabronione. Mimo to w kraju bujnie rozkwita podziemny proceder, możliwy w dużej mierze dzięki współpracy właścicieli nielegalnych zakładów z policją.

Henryk Suchar (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane