Malezja liczy na niemal 5 proc. wzrost PKB

opublikowano: 27-06-2019, 21:19

Malezja spodziewa się, że jej gospodarka będzie w  tym rozwijać się w tempie bliskim 5 proc. w czym pomóc mają rosnące inwestycje.

Minister finansów Lim Guan Eng wezwał przedstawicieli innych ministerstw, a także banków i firm, którzy wzięli udział w przesłuchaniu w sprawie budżetu państwa na rok 2020, do wsparcia rozwoju kraju. Rząd szacował w tegorocznym budżecie, że PKB wzrośnie o 4,9 proc., zanim bank centralny obniżył w marcu swoją prognozę do 4,3 proc. z 4,8 proc. Budżet na przyszły rok zostanie złożony 11 października.

Ten kraj z południowo-wschodniej Azji oczekuje, że do 2021 r. zmniejszy deficyt fiskalny poniżej 3 proc. PKB. 

Skandal 1MDB, jak również straty w innych państwowych agencjach pozostają przeszkodą dla administracji, która szacuje je na 150 mld ringgitów (36 mld USD).

W pierwszym kwartale inwestycje wzrosły o 3,1 proc. w ujęciu rocznym, a inwestycje zagraniczne w przetwórstwo przemysłowe zwiększyły się aż o 127 proc.

Kraj chce też walczyć z bezrobociem wśród młodzieży, które w 2018 r. osiągnęło poziom 10,9 proc. w porównaniu z ogólną stopą bezrobocia wynoszącą 3,4 proc.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu