Mariusz Kamiński pełnomocnikiem rządu ds. zwalczania korupcji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-11-2005, 14:26

Poseł PiS Mariusz Kamiński zostanie pełnomocnikiem rządu ds. opracowania programu zwalczania nadużyć w instytucjach publicznych i ma zająć się utworzeniem urzędu antykorupcyjnego - poinformował we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Poseł PiS Mariusz Kamiński zostanie pełnomocnikiem rządu ds. opracowania programu zwalczania nadużyć w instytucjach publicznych i ma zająć się utworzeniem urzędu antykorupcyjnego - poinformował we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Premier dodał, że we wtorek rząd przyjął rozporządzenie w sprawie powołania pełnomocnika. Marcinkiewicz zamierza powołać Kamińskiego po wejściu rozporządzenia w życie - jak powiedział - we wtorek wieczorem lub w środę rano.

Premier poinformował, że pełnomocnik będzie ulokowany w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jako sekretarz stanu. Jego głównym zadaniem będzie przygotowanie projektu ustawy powołującej Urząd Antykorupcyjny. Jak zapowiedział Marcinkiewicz, z tym projektem rząd zapozna się w przyszłym tygodniu. Jego realizacja "to wypełnienie zobowiązań wobec Polaków, wobec wyborców" - dodał.

Do innych zadań pełnomocnika będzie należało przygotowanie projektów ustaw "zmierzających do zwalczania nadużyć w instytucjach rządowych i samorządowych". Będzie też przedstawiał rządowi "analizy, opinie i wnioski oraz informacje" związane ze zwalczaniem korupcji w administracji.

Mariusz Kamiński opracował już projekt ustawy, w myśl której stworzone ma zostać Centralne Biuro Antykorupcyjne. Według słów Kamińskiego urząd ten będzie nową "służbą specjalną wyspecjalizowaną w zwalczaniu przestępczości korupcyjnej". CBA ma być elitarną instytucją, skupiająca ok. 500 osób. Do jej zadań będzie należało m.in. badanie deklaracji majątkowych parlamentarzystów i wysokich urzędników.

"To musi być urząd, który będzie miał uprawnienia śledcze, który doprowadzi do takiej sytuacji, w której korupcja w Polsce radykalnie się zmniejszy" - powiedział we wtorek Kazimierz Marcinkiewicz. Dodał, że wstępnie zapoznał się już z projektem ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.

"Poprosiłem prawników z rządowego Centrum Legislacji o naniesienie uwag na ten projekt, są to jeszcze uwagi nieformalne, bowiem ten projekt ustawy po powołaniu pełnomocnika zostanie poddany wszystkim rygorom legislacyjnym, jakie są w rządzie" - zaznaczył.

Premier nie chciał podać szczegółów funkcjonowania urzędu, zapowiedział, że coś więcej będzie mógł powiedzieć za tydzień. "O uprawnieniach (pracowników CBA - PAP) naprawdę dużo lepiej, jeśli będziemy rozmawiali, kiedy Rada Ministrów przyjmie projekt tej ustawy, wówczas będziemy już rozmawiali nad konkretnym dokumentem" - powiedział premier.

Dodał, że urząd będzie "aniołem stróżem, który będzie czuwał nad tym, by korupcji w Polsce nie było".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Mariusz Kamiński pełnomocnikiem rządu ds. zwalczania korupcji