Marlboro popularne po fajrancie

Encyklopedia marek SMG/KRC i „Pulsu Biznesu”
16-05-2003, 00:00

Polacy znają się na papierosach: tylko 6 proc. nie potrafiło wskazać żadnej marki, a i to dlatego, że w grupie ankietowanych znalazło się wielu emerytów, którzy mieli wyraźny wpływ na taki wynik.

Marlboro utrzymuje pozycję marki kultowej — jej znajomością wykazało się 84 proc. respondentów. W poszczególnych grupach była ona wyższa — w segmencie docelowym (z pominięciem na przykład osób z wykształceniem podstawowym czy najbiedniejszych) przekraczała 90 proc. Na bardzo wysokim poziomie znajomości — ponad 70 proc. — znajdują się też Caro (przecież od lat prawie nie promowane!), Popularne (to też marka kultowa, tylko inaczej niż Marlboro), Klubowe czy Jan III Sobieski. Nisko upadły znane kiedyś Stołeczne („Stołki” — tylko 21 proc.!) czy — cieszące się pewną popularnością dziesięć lat temu — Aresy (miały nawet „swój” zespół disco polo — Buenos Ares!).

Z drugiej strony niektóre światowe marki z trudem przebijają się do świadomości narodu. Chesterfield, Davidoff, Rothmans, Dunhill, Lucky Strike czy R1 — żadna z tych marek nie sięgnęła 30 proc. wspomaganej znajomości, choć w swoich grupach wypadają nieco lepiej.

Co innego znajomość i wyobrażenie o sile marki, a co innego — palenie. Tu wygrywają L&M (7 proc.) i Jan III Sobieski (6 proc.). Marlboro plasuje się na miejscu trzecim. Potem idą marki tradycyjne — Caro i Mocne. I, uwaga!, Foxy i Fajranty — marki powstałe już za kapitalizmu, które spośród dziesiątek podobnych (Męskie, Bezrobotne, Gromy) zdołały się wybić i zdobyć pewną popularność, oczywiście wśród konsumentów gorzej zarabiających czy bezrobotnych, i — głównie — z wykształceniem zawodowym.

Marek Wróbel

Neuron Agencja Public Relations

Dane o używaniu produktów pochodzą z badania TGI, ciągłego studium konsumpcji marek i kategorii produktowych, opartego na rocznej próbie 36 tys. Polaków w wieku 15-75 lat, realizowanego od początku 1998 roku. Dane o znajomości marek i ich siły pochodzą z sondażu omnibus, zrealizowanego we wrześniu 2002 na reprezentatywnej próbie 1001 Polaków wieku 15-75 lat. Oba badania są dziełem SMG/KRC A Millward Brown Company. Błąd statystyczny nie przekracza 3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Encyklopedia marek SMG/KRC i „Pulsu Biznesu”

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Marlboro popularne po fajrancie