Masakra europejskich banków

opublikowano: 27-06-2016, 14:03

Wartość rynkowa europejskich banków spadła w ciągu dwóch dni o 22 proc. po tym, jak okazało się, że Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską, informuje The Financial Times.

Indeks Euro Stoxx pokazujący notowania europejskich banków zbliżył się do historycznego minimum, zanotowanego podczas kryzysu zadłużenia państw eurolandu cztery lata temu.

Indeks Euro Stoxx Banki w piątek i poniedziałek

Tylko w poniedziałek indeks traci ponad 5 proc. do 79,23.  W piątek spadł o 18 proc. Do historycznego minimum z lipca 2012 roku brakuje mu 6 pkt.

Inwestorzy pozbywają się przede wszystkim akcji brytyjskich banków. Royal Bank of Scotland jest najtańszy od stycznia 2009 roku. Jego akcje, a także akcje Barclays zawieszono w pewnym momencie sesji po tym, jak staniały o ponad 8 proc., co uruchomiło automatyczne wstrzymanie handlu.  

Indeks FTSE 350 akcji banków spadł o 7,8 proc. w popołudniowym handlu i był najniżej od 7 lat.  

Wyprzedaż akcji brytyjskich banków zwiększy się kiedy otworzą się rynki w USA, prognozuje The Financial Times. W handlu przedsesyjnym akcje Barclays tanieją o 18 proc., Lloyds o 15 proc., a RBS o 13 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, ft.com

Polecane