MCI grubo zarobił na e-sklepie

opublikowano: 31-03-2021, 13:18

Polski fundusz po 6 latach wyszedł z inwestycji w Pigu, które działa na rynku e-handlowym w krajach bałtyckich. Zapłacił około 45 mln zł, a teraz od Mid Europy zainkasuje ponad 170 mln zł.

W połowie 2015 r. giełdowe MCI, zainwestowało w litewski e-sklep Pigu, wydając na pakiet kontrolny 11 mln EUR, czyli około 45 mln zł. Teraz za ok. 55 proc. udziałów zgarnie 37 mln EUR, czyli ponad 170 mln zł. Kupującym jest fundusz Mid Europa Partners. Na transakcję, w której udziały sprzedadzą też twórcy Pigu z prezesem e-sklepu na czele, będą musiały jeszcze wyrazić zgodę organy antymonopolowe.

Sprzedaż Pigu to jeden z zapowiadanych przez MCI „exitów”, z których pieniądze fundusz chce przeznaczyć na miliardowe inwestycje.

- Wyciągamy z tej inwestycji trzykrotność włożonych pieniędzy. W czasie prawie 6 lat zmieniliśmy Pigu w wyraźnego lidera rynku w krajach bałtyckich. Kupowaliśmy spółkę rosnącą, ale nierentowną, tymczasem teraz przynosi ona solidne zyski – mówi Maciej Kowalski, partner i zarządzający w MCI Capital.

Gdy MCI wchodziło do Pigu, litewski e-sklep generował około 45 mln EUR przychodów rocznie. Obecnie to kilka razy więcej.

- Wykorzystaliśmy w Pigu doświadczenia z inwestycji w sektorze e-commerce w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz Europy Zachodniej. Zmieniliśmy organizację spółki, jej ofertę i strategię marketingową. Zmodyfikowaliśmy też logistykę i zainwestowaliśmy w automatyzację, wykorzystując know-how zdobyte w ABC Dacie, Morelach i Frisco. Ostatnim dokonaniem było ubiegłoroczne uruchomienie przez Pigu marketplace'u, z którego korzysta już 2 tys. sprzedawców, co w krajach bałtyckich jest bardzo dobrym wynikiem. To wszystko sprawiło, że zainteresowanie spółką ze strony potencjalnych inwestorów było spore. Najlepszą ofertę przedstawiła Mid Europa – mówi Maciej Kowalski.

Mid Europa to jeden z najaktywniejszych funduszy w naszej części kontynentu. W przeszłości była mocno zainteresowana handlem tradycyjnym (m.in. jako właściciel Żabki), ale teraz wyraźnie stawia na e-commerce. Jest trzecim (i najmniejszym) członkiem triumwiratu funduszy kontrolujących Allegro, w ubiegłym roku zainwestowała też w Displate’a, czyli działającą głównie w USA polską platformę sprzedającą metalowe plakaty.

Pakiet większościowy w Pigu miały łącznie dwa fundusze MCI: TechVentures i CreditVentures. Sprzedaż udziałów w Pigu nie jest końcem zaangażowania MCI, bo w inwestycji Mid Europy będzie uczestniczył także MCI.EuroVentures – fundusz „evergreenowy", który większość zysków z inwestycji przeznacza na nowe transakcje.

- Mid Europa zaprosiła nas do dalszego udziału w inwestycji i EuroVentures zostanie istotnym akcjonariuszem mniejszościowym holdingu, którego częścią będzie Pigu – mówi Maciej Kowalski.

Tymczasem TechVentures po sporach z posiadaczami certyfikatów w 2019 r. ma w ciągu kilku lat zostać zlikwidowany, a jego zyski - wypłacone inwestorom. Pigu do spółki z Morelami było największą pozycją w portfelu tego funduszu. Po sprzedaży litewskiej spółki pozostaje w nim jeszcze 10 aktywów - w tym Morele (jedna z największych platform e-commerce w Polsce), około 5-procentowy pakiet akcji w izraelskim Gett, który pozyskał do tej pory od inwestorów ponad 800 mln USD, i akcje Answear.

- Z perspektywy inwestorów TechVentures ważnym komunikatem po sprzedaży Pigu jest bez wątpienia to, że będziemy mogli im wypłacić zyski. Kolejną spółką TechVentures, dla której przygotowujemy wyjście z inwestycji, są Morele. Zmiany rynkowe wywołane pandemią spowodowały, że wyniki i perspektywy tej spółki są znakomite. Na polskim rynku nie ma drugiego takiego aktywa - podmiotu o dużej skali z czystym e-handlem, bez obciążenia w postaci segmentu stacjonarnego. To sprawia, że zainteresowanie spółką już jest duże, choć procesu sprzedaży jeszcze formalnie nie rozpoczęliśmy – mówi Maciej Kowalski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane