MF: Jeśli poczta zastrajkuje, PIT można będzie złożyć w urzędzie gminy

PAP
17-04-2008, 19:11

Ministerstwo Finansów chce, by w przypadku strajku Poczty Polskiej, podatnicy mogli złożyć PIT-y w specjalnie zorganizowanych punktach. Powstaną one m.in. w urzędach gmin i powiatów - poinformował w czwartek resort.

Termin składania deklaracji podatkowych za 2007 rok upływa w środę 30 kwietnia. Podatnicy mogą złożyć zeznanie osobiście w siedzibie urzędu lub wysłać je pocztą. Tymczasem związkowcy z "Solidarności" Poczty Polskiej zapowiadali wcześniej, że od poniedziałku, 21 kwietnia możliwy jest strajk urzędów pocztowych w całej Polsce.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że jest przygotowane na wypadek strajku. Podjęło działania, które pozwolą podatnikom w terminie rozliczyć się z fiskusem. We wszystkich urzędach powiatów, gmin i miast mają powstać "okresowe punkty obsługi podatników", gdzie można będzie składać PIT-y.

"Ministerstwo Finansów zobowiązało dyrektorów izb skarbowych oraz naczelników urzędów skarbowych do utworzenia okresowych punktów obsługi podatników we wszystkich siedzibach powiatów, gmin i miast. Do zadań punktów obsługi należeć będzie m.in. wydawanie formularzy oraz przyjmowanie zeznań podatkowych" - informuje resort w komunikacie.

Informacje o takich punktach mają być opublikowane w siedzibach urzędów skarbowych, a także na ich stronach internetowych oraz w lokalnych mediach.

Według MF, dyrektorzy izb skarbowych oraz naczelnicy urzędów skarbowych będą także zawierać specjalne porozumienia z jednostkami samorządu terytorialnego. Chodzi o to, by urzędnicy samorządów mogli przyjmować zeznania podatkowe i wydawać formularze w dodatkowych punktach obsługi podatników.

Ministerstwo przewiduje też porozumienia z dyrektorami urzędów kontroli skarbowej, by podatnicy mogli składać PIT-y w siedzibach tych urzędów oraz by mogli uzyskać pomoc od pracowników tych urzędów.

Jednocześnie MF organizuje "Dzień otwarty" w sobotę 19 kwietnia, kiedy to pracować będą urzędy skarbowe w całej Polsce. Urzędy będą otwarte od godz. 9 do 13 lub od godz. 10 do 14, w zależności od regionu. Podatnicy będą mogli złożyć deklaracje PIT oraz uzyskać informacje na temat ich wypełniania.

Ministerstwo Finansów przypomina też, że podatek można zapłacić w kasie urzędu skarbowego oraz na rachunek urzędu w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej (SKOK).

Rozmowy związkowców z kierownictwem poczty na temat płac trwają od kilku miesięcy, a od wtorku prowadzone są codziennie. NSZZ "Solidarność" postuluje podwyżkę w wysokości 700 zł brutto na pracownika począwszy od 1 stycznia 2008 r. Dyrekcja Poczty zaproponowała ostatnio podwyżkę w wysokości 500 zł na koniec roku, ale wprowadzaną stopniowo z kwartału na kwartał.

"Solidarność" zapowiadała, że urzędy pocztowe w całej Polsce mogą przerwać pracę od poniedziałku, 21 kwietnia. W piątek związkowcy z "S" Poczty Polskiej mają podjąć decyzję o ewentualnym przełożeniu strajku na 5 maja. Komisja zakładowa "S" zdecyduje też o ewentualnych zmianach w postulatach płacowych związku. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MF: Jeśli poczta zastrajkuje, PIT można będzie złożyć w urzędzie gminy